Litwa wprowadziła zakaz importu żywego drobiu i mięsa z indyków z Polski

DI, PAP
02-12-2007, 09:41

Litwa wprowadziła zakaz wwozu z Polski żywego drobiu w związku z wykryciem ptasiej grypy na fermach pod Płockiem (woj. Mazowieckie) - poinformowała w niedzielę litewska Państwowa Służba ds. Żywności i Weterynarii.

Instytucja poinformowała też, że otrzymała oficjalne pismo od Komisji Europejskiej w sprawie wykrycia w Polsce ptasiej grypy.

Od soboty został wstrzymany wwóz żywego drobiu i indyczego mięsa z Polski na Litwę - podała w niedzielę agencja ELTA, powołując się na Mindaugasa Kasziuskasa z litewskiej Państwowej Służby ds. Żywności i Weterynarii.

Kasziuskas nie sprecyzował, czy zakaz importu miałby dotyczyć jedynie drobiu z regionu, w którym wykryto wirusa H5N1, czy całego terytorium Polski.

Równocześnie została zaostrzona kontrola na litewskich fermach ptasich i w zakładach przetwórstwa drobiowego. Dotychczas na Litwie nie odnotowano przypadków wykrycia ptasiej grypy.

Dwa ogniska wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy H5N1 wykryto w sobotę na fermach indyczych w miejscowościach Uniejewo i Myśliborzyce w gminie Brudzeń Duży pod Płockiem. W nocy z soboty na niedzielę ubojowi poddano 4 tys. 200 indyków z obu ferm.

Hilary Januszczyk z powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w Płocku poinformował PAP w niedzielę rano, że nie stwierdzono nowych ognisk choroby drobiu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Litwa wprowadziła zakaz importu żywego drobiu i mięsa z indyków z Polski