Litwa zaostrza kontrolę nielegalnego importu żywności m.in. z Polski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-06-2005, 20:14

Litwa zaostrzają walkę z nielegalnie wwożonymi, głównie z Polski, artykułami spożywczymi, przede wszystkim warzywami i owocami - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa litewskiej Państwowej Służby Żywności i Weterynarii (PSŻW) Aldona Jakavoniene. Kontrolę wzmogły też służby celne i właściciele targowisk.

Litwa zaostrzają walkę z nielegalnie wwożonymi, głównie z Polski, artykułami spożywczymi, przede wszystkim warzywami i owocami - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa litewskiej Państwowej Służby Żywności i Weterynarii (PSŻW) Aldona Jakavoniene. Kontrolę wzmogły też służby celne i właściciele targowisk.

    "Walkę z nielegalną i niejakościową produkcją z Polski rozpoczęliśmy już w maju, obecnie zaostrzamy ją. Zostanie wzmożona kontrola wwożonych z Polski artykułów spożywczych na punktach granicznych, a także sprzedaż tych produktów na targowiskach" - powiedziała Jakavoniene.

    Według Państwowej Służby Żywności i Weterynarii, nielegalnie wwożona żywność, bez odpowiednich dokumentów, zazwyczaj nie spełnia norm jakościowych, a jej spożywanie jest niebezpieczne. Żywność ta jest zazwyczaj sprzedawana na targowiskach, a czasami bezpośrednio z samochodów ciężarowych - informuje PSŻW.

    PSŻW informuje też, że rozmiary nielegalnej produkcji rolnej trafiającej na Litwę nie są znane, ale szacuje się, że stanowi ona 30-50 proc. całego importu.

    Według danych PSŻW, skargi dotyczące zakupu na litewskich targowiskach artykułów spożywczych nie spełniających standardów jakości stanowią 30 proc. wszystkich skarg. W wyniku kontroli przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2005 roku na targowiskach ustalono wiele naruszeń, m.in. brak odpowiednich dokumentów i informacji o terminie ważności produktów. Działalność dwóch bazarów została wstrzymana.

  "Pomiędzy państwami Unii nie ma kontroli granicznej oraz specjalnego rodzaju dokumentacji, jaka obowiązuje na przykład w handlu z krajami trzecimi (świadectwo zgodności dla świeżych owoców i warzyw)" - powiedziała w czwartek Urszula Witkowska z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych (IJHARS).     Przypomniała, że "import świeżych owoców i warzyw w obrębie jednolitego rynku odbywa się zgodnie z regułami wolnego handlu i swobodnego przepływu towarów."

    "Podstawową regułą obowiązującą na wspólnotowym rynku jest odpowiedzialność dysponenta towaru za jego jakość - to on odpowiada bowiem za właściwe oznakowanie produktu, jego prezentację, opakowanie, czy klasę jakości" - tłumaczyła Witkowska. Poinformowała, że jeśli służby kontroli żywności w jednym z państw Unii stwierdzają uchybienia jakości towaru wyprodukowanego w innym kraju członkowskim, natychmiast przekazują informację odpowiednim służbom tego kraju, które podejmują "czynności sprawdzające".

    "Zgodnie z tą zasadą IJHARS, po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach stwierdzonych podczas kontroli Państwowej Służby Żywności i Weterynarii Litwy - reaguje we wszystkich przypadkach zgłoszonych nieprawidłowości, przeprowadzając kontrole doraźne producentów na rynku krajowym" - poinformowała Witkowska.

  W opinii IJHARS, jakość handlowa owoców i warzyw na polskim rynku wewnętrznym nie odbiega w znaczący sposób od standardów unijnych. Zgodnie z wynikami kontroli przeprowadzonej przez IJHARS w pierwszym kwartale 2005 roku, 9 proc. masy wszystkich skontrolowanych gatunków owoców nie odpowiadało standardom jakościhandlowej, zaś w przypadku warzyw uchybienia jakości stwierdzono w 17 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Litwa zaostrza kontrolę nielegalnego importu żywności m.in. z Polski