Lloyd Blankfein: Rządzący Chinami to amatorzy

W briefingu zorganizowanym przez dziennik Wall Street Journal prezes banku Goldman Sachs Lloyd Blankfein ostro skrytykował politykę chińskich władz w czasie ostatnich zawirowań rynkowych.

Zobacz więcej

Lloyd Blankfein fot. Bloomberg

Prezes banku Goldman Sachs Lloyd Blankfein od lat pozytywnie oceniał perspektywy gospodarcze Chin. W środowym briefingu ocenił jednak, że interwencje rynkowe z ostatnich tygodni były amatorskie, co było pierwszą tak ostrą krytyką Chin z jego ust.

- Oni nie mają zbyt dużo doświadczenia z zagadnieniami rynkowymi – powiedział Lloyd Blankfein.

Niektóre posunięcia chińskich władz w reakcji na rynkowe zawirowania menedżer nazwał niedbałymi i niezręcznymi. Na pytanie z sali, czy nie obawia się tego, że Chiny są największym wierzycielem amerykańskiego rządu, odparł, że woli, by to Chiny miały udział w przyszłości USA niż na odwrót. Dzięki temu Waszyngton nie musi się teraz obawiać o kondycję gospodarki Państwa Środka, wyjaśnił. Skrytykował władze Chin także za to, że za wszelką cenę dążą do utrzymania wysokiego wzrostu gospodarczego.

- Oni bez większego zastanowienia stawiają pośrodku miasta dymiącą fabrykę. Kiedy chcą wesprzeć wzrost gospodarczy, zlecają budowę 80 lotnisk. Nieważne, że 30 z nich będzie usytuowane w niewłaściwym miejscu – oceniał Lloyd Blankfein.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Businessinsider

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lloyd Blankfein: Rządzący Chinami to amatorzy