LNM milczy, związki żądają

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 23-09-2003, 00:00

Wczoraj LNM Holdings i związkowcy PHS rozpoczęli negocjacje pakietu socjalnego. Apetyt załogi rośnie.

Wczoraj zaczęły się negocjacje między LNM Holdings, potencjalnym inwestorem Polskich Hut Stali (PHS) i związkami zawodowymi koncernu.

Do czasu zamknięcia tego wydania dowiedzieliśmy się jedynie, że oczekiwania załogi, oceniane wcześniej przez LNM na 316 mln USD (1,2 mld zł) wzrosły.

— Przy zapisach o wysokości bonusa prywatyzacyjnego zmieniła się nazwa waluty — ze złotego na euro, co powoduje czterokrotne zwiększenie oczekiwań — dowiedzieliśmy się ze źródeł zbliżonych do LNM.

Wcześniejsze oczekiwania to: 10 tys. zł dla pracowników zatrudnionych w PHS mniej niż 10 lat, 15 tys. zł dla osób ze stażem pracy wynoszącym 10-20 lat i 20 tys. zł dla tych, którzy w hutach pracują ponad 20 lat. Obecnie jest mowa o kwotach sięgających 5 tys. EUR dla osób zatrudnionych poniżej 10 lat, 10 tys. EUR — pracujący 10-20 lat i 15 tys. EUR — powyżej 20 lat. To są ogromne kwoty, bo w PHS pracuje około 15 tys. osób.

Do czasu zamknięcia tego wydania LNM nie przedstawił propozycji. Wczoraj planowano jednak negocjować aż do północy. Oferta potencjalnego inwestora raczej nie zadowoli załogi.

— Kiedy LNM przedstawi propozycje, rozmowy mogą zostać przerwane, a związkowcy — nawet wyjść z sali — tak wczoraj komentował jeden z informatorów.

Od powodzenia negocjacji z załogą zależy prywatyzacja PHS. Dziś jednak wydaje się ona coraz mniej prawdopodobna i to nie tylko z powodu wysokich oczekiwań związków. Od kilku tygodni nie ma także przełomu w rozmowach LNM i Będzińskiego Zakładu Elektroenergetycznego, jednego z wierzycieli PHS. Wiele zastrzeżeń mają też posłowie, którzy w przyszłym tygodniu zdecydują, czy przyjąć informację rządu dotyczącą przekształceń PHS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / LNM milczy, związki żądają