Czytasz dzięki

Lockhart: decyzja Fed zasługuje na aplauz

opublikowano: 16-03-2020, 13:07

Choć gospodarka USA może nadal zmierzać w kierunku recesji z powodu niepewności powodowanej przez pandemię koronawirusa, ostatnie decyzje Fed zasługują na aplauz, twierdzi Dennis Lockhart, przez dziesięć lat, do 2017 roku, szef Fed w Atlancie.

- Myślę, że zdecydowanie jest niebezpieczeństwo recesji i mamy do czynienia obecnie z dużą niepewnością jak potoczy się ta sytuacja z koronawirusem i jakie okażą się jego gospodarcze skutki, czego nikt nie wie – powiedział Lockhart. -  Myślę, że powinniśmy docenić Fed za to, jak bardzo stara się wyprzedzać nadchodzące wydarzenia – dodał.

Dennis Lockhart, szef Fed z Atlanty
Zobacz więcej

Dennis Lockhart, szef Fed z Atlanty Bloomberg

W niedzielę Fed niespodziewanie dokonał kolejnej w okresie mniej niż dwóch tygodni obniżki stóp procentowych, sprowadzając ja prawie do zera. Zapowiedział także duże zakupy obligacji w ramach ilościowego luzowania polityki monetarnej.

Lockhart uważa, że Fed „zużył już całą amunicję” jeśli chodzi o cięcie stóp procentowych. Jego zdaniem, dopiero okaże się, czy spowoduje to iż bank centralny będzie miał mniej opcji wsparcia amerykańskiej gospodarki w przyszłości.

Randy Kroszner, gubernator Fed w latach 2006-2009 uważa, że Fed wciąż ma inne narzędzia oprócz cięcia stóp do wykorzystania. Wskazał jednak, że w obecnych „nadzwyczajnych okolicznościach” potrzebne są także inne działania, w tym w obszarze fiskalnym i regulacyjnym. 

- Fed może wiele zrobić jeśli chodzi o zapewnienie płynności rynkom, ale nie może nic poradzić na zakłócenia łańcucha dostaw, ani na pokonanie wirusa – podkreślił. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane