Lockhart: Rezerwa Federalna powinna kontynuować skup aktywów

opublikowano: 26-02-2013, 13:24

Szef Fed z Atlanty, Dennis Lockhart opowiada się za kontynuacją skupu aktywów przez Rezerwę Federalną co najmniej do drugiej połowy bieżącego roku, by wspomóc poprawę sytuacji na amerykańskim rynku pracy, donosi serwis Moneynews.com.

Biorąc pod uwagę bieżące warunki panujące na rynku pracy, przedłużenie skupu aktywów, które będzie miało na celu ożywienie i poprawę warunków zatrudnienia jest adekwatne na obecną chwilę – wyjaśnia Lockhart. Prognozy i związane z nimi ryzyko dają w mojej opinii komfortową sytuację do kontynuacji tego wsparcia do co najmniej drugiej połowy roku – dodaje.

W trakcie ostatniego posiedzenia, które miało miejsce 30 stycznia, Lockhart poparł Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) odnośnie kontynuacji szacowanego na 85 mld USD miesięcznie programu skupu obligacji. Część członków organu odpowiedzialnego za m.in. politykę stóp procentowych uważa jednak, że Komitet powinien być przygotowany na zmianę tempa zakupów aktywów, w reakcji na zmiany sytuacji gospodarczej, a nawet na wstrzymanie tzw. luzowania ilościowego.

Nie sądzę, by polityka pieniężna już przekroczyła linię poza którą korzyści płynące z prowadzonych obecnie działań (np. QE) będą  blokowane przez poważne obawy o negatywne implikacje dla gospodarki – podsumowuje Lockhart.

Prognozy ekonomistów zakładają, że w pierwszym kwartale PKB Stanów Zjednoczonych wzrośnie o 2 proc. zaś w całym bieżącym roku od 2 do 2,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane