Lockheed Martin: cztery kolejne F-16 w drodze do Polski

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 13-12-2006, 23:13

Kolejne cztery samoloty F-16 kupione przez polskie siły powietrzne opuściły zakłady w Forth Worth w Teksasie we wtorek i znajdują się w drodze do Polski.

Kolejne cztery samoloty F-16 kupione przez polskie siły powietrzne opuściły zakłady w Forth Worth w Teksasie we wtorek i znajdują się w drodze do Polski - poinformował w środę koncern Lockheed Martin.

"Samoloty powinny dotrzeć do Polski w tym tygodniu, jeżeli nie przeszkodzą w tym warunki pogodowe" - powiedziała PAP rzeczniczka koncernu Kathryn Blades. Dodała, że samoloty zatrzymały się na Azorach - należących do Portugalii wyspach na Atlantyku.

"Trzy samoloty przybyły w doskonałym stanie, czwarty potrzebuje wymiany jednej z części, ale nie jest to problem związany z bezpieczeństwem lotu. Samoloty polecą więc do Polski, gdzie część ta zostanie wymieniona" - powiedziała Blades.

Rzeczniczka wyjaśniła, że chodzi o system kontroli lotu, który posiada cztery kanały do łączności radiowej - jeden główny i trzy zapasowe (back-up).

"Jeden z kanałów zapasowych nie działał właściwie i stąd konieczność jego wymiany" - powiedziała Blades.

Polska kupiła w sumie 48 samolotów F-16. Pierwsza eskadra - 16 maszyn - ma być gotowa do działań operacyjnych w 2008 r., wszystkie polskie F-16 - w 2012 roku.

W 31. Bazie Lotniczej w Krzesinach koło Poznania stacjonują cztery pierwsze polskie samoloty F-16.

Tomasz Zalewski (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane