Lodowe Ptasie Mleczko

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 29-04-2019, 22:00

Sorbety, lody mleczne, czy też np. owocowe. Każdy z nas spróbował kiedyś któregoś z nich. Czy kiedykolwiek jednak zastanawialiśmy się, jak powstają?

Proces produkcji nie jest skomplikowany, ale aby zrobić idealne lody, potrzebne są: wyjątkowa receptura, precyzja w doborze składników i odpowiedni park maszynowy. Zanim przystąpimy do produkcji lodów, musimy przede wszystkim przygotować mieszankę składników. Jeśli chcemy otrzymać lody mleczne, w odpowiednich proporcjach łączymy mleko, śmietankę, cukier wraz z innymi dodatkami. Z kolei do produkcji lodów owocowych bazę stanowić będą: woda, cukier i owoce.

Gotowa mieszanka poddawana jest procesowi pasteryzacji, czyli podgrzaniu do temperatury powyżej 80°C i przetrzymaniu jej w tym stanie przez pewien czas.

Kolejnym kluczowym etapem jest homogenizacja. Proces ten ma na celu rozbicie dużych cząsteczek tłuszczu na malutkie kropelki. Odpowiedni dobór parametrów pozwala na otrzymanie jednorodnej i gładkiej masy lodowej. Następnie masa jest chłodzona i pozostawiona do tzw. dojrzewania, sezonowania. Czas trwania tego etapu różni się w zależności od rodzaju przygotowanej masy lodowej, ale zazwyczaj jest dłuższy niż dwie godziny. W tym czasie dochodzi do wielu przemian fizycznych, m.in. krystalizacji tłuszczu. Dojrzewanie mieszanki ma na celu ustabilizowanie otrzymanej emulsji, ułatwia też dostanie się powietrza między cząsteczki tłuszczu (w kolejnym etapie produkcji).

Trzeba pamiętać o odpowiednim doprawieniu, przy którym należy się wykazać kunsztem i precyzją. Zbyt szczodre albo za małe dosypanie składników aromatyzujących spowoduje zmianę profilu sensorycznego.Wymrażanie i formowanie.

Wcześniej przygotowana masa lodowa trafia do urządzenia zwanego „freezerem”, którego głównym zadaniem jest jej wymrożenie i napowietrzenie. Wtłoczenie powietrza do masy lodowej ma na celu stworzenie właściwej, miękkiej struktury oraz jest jednym z czynników powodujących, że lody nie są „zimne” na podniebieniu. Lody na bazie soków owocowych zwykle nie są napowietrzane przez co ich tekstura różni się od tych na bazie mleka i śmietanki.

W końcu przychodzi czas na formowanie lodów, czyli nadanie właściwego kształtu kostce lodowej. Odbywa się to w temperaturze ok. -5°C. Następnie lody są głęboko mrożone w tunelu hartowniczym w temperaturze ok. -37°C. Na koniec można pokryć lody czekoladą z dodatkiem takich komponentów jak słupki migdałów, karmelizowane orzeszki arachidowe czy też liofilizowane truskawki. Zapakowane trafiają do lodziarni i zamrażarek w sklepach.

Ciekawostką jest, że w przemyśle spożywczym do hartowania powierzchni masy lodowej w pewnych technologiach coraz częściej wykorzystywany jest ciekły azot. Pozwala to skrócić proces zamrażania, zmniejszając przy tym ilość defektów powstających na przykład w procesie pokrywania lodów czekoladą lub polewą sorbetową. Lody jak pianki

Od niedawna możemy też cieszyć nasze podniebienia oryginalnym smakiem lodów inspirowanych kultowymi piankami Ptasie Mleczko®. Lody na rynek wprowadziła w 2018 roku firma E. Wedel, licząc, że zachwycą wszystkich miłośnikówznanych od 80 lat kultowych słodyczy. Lody na patyku odwzorowują słynną kostkę — tak jak w przypadku pianki, tak i tutaj każdy amator obłupywania czekolady może postąpić podobnie. No i to, co poczuje na wstępie, to oczywiście smak oryginalnej wedlowskiej czekolady!

Przypomnijmy, że Ptasie Mleczko® jest produkowane od 1936 r. Jego receptura została opracowana z inspiracji podróżą Jana Wedla po Europie. Już wtedy Ptasie Mleczko® było innowacyjnym wyrobem o zaskakującym smaku, który szybko zaskarbił sobie uwielbienie Polaków i nieprzerwanie cieszy się nim do dziś. Oprócz tego E. Wedel przygotował dla swoich klientów i tych, którzy zechcą to grono poszerzyć, lody premium na patyku: Waniliowe, Czekoladowe, Truskawkowe, Karmelowe, oraz rodzinne opakowania lodów familijnych w czterech smakach: Kusząca Wanilia, Obłędna Czekolada, Rajska Truskawka i Chrupki Karmel. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Praktyczne wskazówki dla konsumentów

  • Przed zakupem lodów w sklepie warto sprawdzić, czy witryna, zamrażarka jest prawidłowo zamknięta, i czy produkty nie są przechowywane powyżej poziomu, jaki dopuszcza producent (najczęściej poziom ten zaznaczony jest czerwoną linią).
  • Produkty powinny być przechowywane w temperaturze nie wyższej niż -18°C. Jeśli lody wydają się miękkie, nie należy ich kupować, a o nieprawidłowości należy koniecznie poinformować obsługę sklepu.
  • Lody powinno się wybierać na samym końcu wizyty w sklepie — tak by jak najkrócej przebywały poza zamrażarką. Jeśli lodów nie spożywamy od razu, a zabieramy do domu, to najlepiej włożyć je do zamrażarki turystycznej lub torby termoizolacyjnej — w ten sposób będziemy mogli cieszyć się pełnią smaku lodów w domowym zaciszu. Po wejściu do domu lody należy w pierwszej kolejności przełożyć do zamrażarki. Najlepiej będą się czuły w jej środkowej części. Warto też pamiętać o tym, by unikać styku z drzwiczkami — nie będziemy wtedy narażać naszych lodowych przysmaków na wahania temperatury.
  • Jeśli wyciągamy z zamrażarki pojemnik, by nabrać porcję lodów, to warto wiedzieć, że dokładne zamknięcie opakowania ustrzeże nas przed pojawieniem się kryształków lodu na powierzchni. Pamiętajmy, że nie wolno nadtopionych lodów zamrażać powtórnie — lepiej zjeść wszystko od razu.

 

Przepisy na lody naszych babek

  • Aniela Owoczyńska, „Najnowsza kuchnia warszawska zawierająca przeszło 1200 przepisów różnych potraw”, 1913.

Kwartę śmietanki ugotować pomału z pół funtem cukru i laseczką wanilii. Żółtek 10 ubić mocno w drugim rondlu i zalewać je ostrożnie gotującą śmietanką. Czynić to pomału, aby się żółtka nie zwarzyły. Rondel postawić na wolnym ogniu i pilnować, aby się śmietanka nie zagotowała. Gdy się zacznie podnosić, zdjąć z ognia, przecedzić całą masę przez gęste sito. Po wystudzeniu wlać w maszynkę od lodów. Kręcąc ją, przytrzymać lody drewnianą łopatką. Chcąc je podać, należy po przecedzeniu wpakować w formę, którą należy mocno zakryć i zapakować w lód na pół godziny. Chcąc wyjąć, należy włożyć formę do ciepłej wody.

  • Caroline Eleonore Grebitz, „Rządna gospodyni we względzie kuchni i spiżarni”, 1838.

Tłucze się lód w kawałki, sypie się do cebra garść soli i tyle lodu, aby dno zakrył całkiem, wsadza się dobrze zamknięta puszka, osypie się dookoła lodem i solą, aby mocno stało, i wierzch lodu znów się sola potrząsa. Teraz otwiera się puszka, wyciera się, nalewa się massa, zakłada się czysto wytarta nakrywka. Gdy puszka przeymie się mocno zimnem, obraca się prędko za pomocą rączki przez kwadrans, przez co lód oblegnie puszkę w postaci plewki. Wtenczas ociera się nakrywka puszki, zdeymuie się lód łopatką z boków i ze dna, i przemiesza się dobrze z reszta massy, zakłada się znów na kilka minut nakrywka, i znów osad zeskrobuje się z boku i za dna, aby nieprzemarzł zbytecznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał zewnętrzny

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu