Łódź ma już projekt budżetu na 2018 rok

opublikowano: 14-11-2017, 17:17
aktualizacja: 14-11-2017, 17:21

3,9 mld zł – tyle wynoszą spodziewane dochody miasta w przyszłym roku.

Założenia budżetu na 2018 rok przedstawił skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski. Dochody są planowane na poziomie 3,972 mld zł, a wydatki - 4,071 mld zł, co - jak poinformował - daje bezpieczny deficyt rzędu 98,8 mln zł.

W przyszłym roku dochody miasta z podatku PIT mają po raz pierwszy przekroczyć 1 mld zł, co będzie stanowić jedną czwartą dochodów budżetowych. Jak podkreślił dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UMŁ Tomasz Jakubiec, "rosnące wpływy z PIT wskazują na spadek bezrobocia i dalszy rozwój miasta, które uzyskało pozytywną ocenę ratingową BBB+ ze stabilną prognozą na przyszłość".

Jedną z największych pozycji po stronie wydatków, planowanych w budżecie na przyszły rok, stanowi oświata (1,06 mld zł) oraz pomoc społeczna (760 mln zł). Obie pozycje to blisko 45 proc. wszystkich wydatków.

Inwestycje samorządu zdominuje rewitalizacja i transport. Główne kierunki działania obejmują rewitalizację obszarową, budowę ulic i dróg rowerowych, realizację programu "Tramwaj dla Łodzi", termomodernizację szkół, budowę stadionu żużlowego, odnowienie pałacu Poznańskiego i pałacu Steinertów, rewitalizacje Księżego Młyna czy odnowienie parku im. Poniatowskiego.

Zgodnie z prawem samorządy na przyjęcie uchwał w sprawie budżetów na przyszły rok mają czas do końca roku  Jeśli nie zdążą, ostateczny termin mija ostatniego dnia stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu