Łódź ma projekty inwestycyjne za 1,6 mld zł

Anna Pronińska
opublikowano: 17-01-2011, 00:00

Rewitalizacja domów familijnych, budowa stadionu i spalarni — oto pomysły na partnerstwo publiczno-prywatne.

Rewitalizacja domów familijnych, budowa stadionu i spalarni — oto pomysły na partnerstwo publiczno-prywatne.

Kolejne po Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie miasto planuje wielkie inwestycje. W łódzkiej kasie nie starczy pieniędzy na wszystkie projekty, więc samorząd sięga po partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Najdroższa (888,4 mln zł) będzie budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów.

— Staramy się o dofinansowanie 64 proc. kosztów z dotacji unijnych. Nasz wniosek jest oceniany. W II kw. chcemy rozpocząć procedurę wyboru koncesjonariusza, którego zadaniem będzie też sfinansowanie projektu w ponad 33 proc. Inwestycja ma się zakończyć pod koniec 2015 r. — mówi Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi.

Partner ma zaprojektować, zbudować i zarządzać obiektem. Zarobi m.in. na przyjmowaniu odpadów, sprzedaży energii cieplnej i elektrycznej.

Postawią domy...

Numerem dwa w łódzkim PPP (620 mln zł) jest rewitalizacja domów familijnych. W pierwszym miejscu (ul. Ogrodowa w pobliżu Manufaktury) są trzy budynki mieszkalno-użytkowe (własność miasta), w drugim 25 budynków zabytkowego kompleksu fabryczno-mieszkalnego Księży Młyn, a trzecim — pięć obiektów mieszkalnych na pl. Zwycięstwa. W dwóch ostatnich przypadkach miasto jest właścicielem zdecydowanej większości nieruchomości, właścicielom innych zaproponuje zamianę.

— Inwestor wybuduje nowe budynki mieszkalne, w których znajdą się lokale dla obecnych mieszkańców domów familijnych. Następnie przekaże nieruchomości zabudowane tymi budynkami na własność miastu, a w zamian otrzyma domy familijne — tłumaczy Marek Cieślak.

Inwestor ma je zmodernizować.

— W najbliższym czasie zdecydujemy o formule przedsięwzięcia — dodaje wiceprezydent.

— Dla miasta to świetny interes, bo pozbywa się starych kamienic i lokatorów, a całe ryzyko przenosi na inwestora. Plan rewitalizacji w Łodzi może się udać, ale musi go poprzedzić dogłębna analiza rynku i opłacalności. Należy pamiętać, że Łódź jest specyficzna ze względu na niskie ceny mieszkań i niewysoki popyt — ostrzega Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości.

...i stadion

Listę inwestycji PPP w Łodzi zamyka przebudowa stadionu miejskiego w ramach stworzenia Regionalnego Centrum Rekreacyjno-Sportowo-Konferencyjnego. Kilka lat temu miasto dwukrotnie przymierzało się do zadania, ale nie znalazło inwestorów (za pierwszym razem miała być to koncesja w myśl dawnej ustawy, za drugim — wybór wspólnika do spółki).

— Wobec konieczności jak najszybszej przebudowy istniejącego stadionu (bądź budowy nowego), rozważamy realizację tej inwestycji w PPP. Kończymy analizy. Na ich podstawie zdecydujemy o rozpoczęciu procesu wyboru partnera — mówi wiceprezydent.

Partner ma zarabiać na działalności sportowej, wykorzystaniu powierzchni komercyjnych i reklamach. Koszt stadionu z 15 tys. miejsc to 82,5 mln zł. W budżecie miasta na program wykorzystania obszarów rekreacyjnych Łodzi zapewniono 80 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu