Łódź pozyskała na swoje inwestycje blisko 4 mld zł w ciągu 15 lat w UE

  • PAP
opublikowano: 04-05-2019, 09:20

Blisko 4 mld zł dofinansowania do inwestycji o wartości 7,5 mld zł pozyskało miasto Łódź w ciągu 15 lat od wejścia Polski do UE. Najwięcej inwestycji z udziałem pieniędzy unijnych zrealizowano w obszarze transportu i komunikacji.

"Łącznie podpisaliśmy prawie 300 umów na realizację projektów o wartości 7,5 mld zł. Blisko 4 mld zł z tej kwoty to unijne dofinansowanie. Najwięcej inwestycji zrealizowaliśmy z obszaru transportu i komunikacji. Ale chcę też podkreślić, że prawie ćwierć miliarda złotych to pieniądze zainwestowane w obszarze kultury, z czego większość w tej perspektywie unijnej" – zaznaczył wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Główne obszary unijnego wsparcia w Łodzi to komunikacja, na którą pozyskano ponad 2,2 mld zł przy inwestycjach o wartości ponad 3,7 mld zł, rewitalizacja – zainwestowano 1,4 mld zł ze wsparciem UE rzędu 615 mln zł oraz ochrona środowiska – wartość inwestycji wyniosła 1,2 mld zł, z czego 611 mln zł to środki UE.

Jako sztandarowy przykład wykorzystania unijnego wsparcia i symbol rewitalizacji łódzkie władze wymieniają poprzemysłowy kompleks budynków dawnej elektrowni EC1, który po remoncie i przebudowie został zaadaptowany na wielkie centrum naukowo-kulturalne, w którym obecnie działa m.in. najnowocześniejsze w kraju planetarium oraz interaktywne centrum nauki i techniki; w fazie tworzenia jest jeszcze Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Dzięki unijnym pieniądzom w mieście powstała także m.in. trasa w-z, trasa Górna, hala Expo, Atlas Arena, Bionanopark, węzeł multimodalny przy Dworcu Łódź Fabryczna czy Art_Inkubator.

Wiele znaczących inwestycji w przestrzeni miejskiej – m.in. podziemny Dworzec Łódź Fabryczna, obiekty zrealizowane przez Uniwersytet Łódzki, Politechnikę Łódzką, Akademię Sztuk Pięknych czy też wspomagających rozwój miasta i regionu – jak Łódzka Kolej Aglomeracyjna – także powstało przy znacznym udziale środków UE, choć to nie miasto było ich beneficjentem.

Zdaniem dyrektorki Biura ds. Rewitalizacji w łódzkim magistracie Joanny Skrzydlewskiej, w ciągu 15 lat w Łodzi uruchomiono proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego miejskich obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz mieszkańców, przestrzeni i gospodarki.

"Zaczynaliśmy od punktowych inwestycji - przemian, a teraz przywracamy do życia całe kwartały. Program rewitalizacji, jaki aktualnie prowadzimy w Łodzi, jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju. Nikt wcześniej na taką skalę nie prowadził zintegrowanych działań obejmujących inwestycje oraz projekty społeczne i gospodarcze" - podkreśliła.

W obecnej perspektywie realizowanych jest m.in. osiem projektów Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi o łącznej wartości ponad 900 mln zł, z czego 405 mln zł to dofinansowanie unijne. Za "dziewiąty kwartał rewitalizacji" uznawane jest zabytkowe osiedle Księży Młyn – inwestycja za ponad 54 mln, w tym 34 mln zł z UE. Projektem rewitalizacyjnym za ponad 20 mln zł (w tym wsparcie UE – 14 mln zł) objęte jest też Muzeum Miasta Łodzi.

Kolejne inwestycje bieżącej perspektywy to program integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru i modernizacją zajezdni tramwajowych za ponad 660 mln, w tym 411 mln dofinansowania UE, termomodernizacja 83 obiektów oświatowych za ponad 125 mln (z czego 73 mln zł pochodzi z UE) oraz 14 projektów dot. infrastruktury kultury na łączną kwotę 209 mln zł, ze wsparciem UE w wys. 126 mln zł.

Jak podała Skrzydlewska, w sumie 20 ulic w Łodzi zostanie przebudowanych wraz z infrastrukturą podziemną, odnowionych zostanie ponad 150 budynków, w których powstaną komfortowe mieszkania i lokale usługowe, odnowie poddane będą też wszystkie śródmiejskie parki.

"Kolejne projekty, obejmujące szeroki program rewitalizacji, nazywamy potocznie miękkimi. Ich wartość to ponad 330 mln zł. Obejmują one wsparcie aktywizacji zawodowej i przedsiębiorczości, edukację przedszkolną, kształcenie ogólne, osób dorosłych i zawodowe oraz usługi społeczne i zdrowotne. To początek zmian, którymi chcemy objąć całe centrum. Kiedy skończymy ten pierwszy etap rewitalizacji, zajmiemy się kolejnymi kwartałami. Pozytywne zmiany będą się rozlewać na kolejne obszary Łodzi" – dodała.

Do końca bieżącej perspektywy miasto będzie aplikować jeszcze o 573 mln zł wsparcia z UE na realizację 10 projektów o wartości 760 mln zł. Z kolei na lata 2021-2027 Łódź chciałaby pozyskać na swoje strategiczne potrzeby 6,2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu