Łódź skróci drogę od nauki do biznesu

  • Marta Bellon
opublikowano: 11-10-2012, 00:00

BioNanoPark ma ułatwić komercjalizację badań naukowych i rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw.

Łódź będzie miała jedno z najnowocześniejszych w Europie centrów wdrożeniowych dla biznesu. Oficjalne otwarcie kompleksu BioNanoPark, który powstał na terenie Technoparku Łódź, nastąpi 15 października.

Będą w nim działały laboratoria biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej oraz biotechnologii przemysłowej, świadczące komercyjne usługi dla przemysłu. Znajdzie się w nim również inkubator technologiczny, z którego na preferencyjnych warunkachbędą mogły korzystać firmy wykorzystujące innowacje i nowe technologie.

— Łódzki BioNanoPark to jedna z niewielu inwestycji tego typu, która ukierunkowana jest na komercjalizację wyników badań naukowych. Naszym celem jest skuteczny transfer nauki do przemysłu i stworzenie przyjaznego środowiska rozwoju innowacyjnych firm. Pierwsze efekty już widać. To właśnie tutaj od ponad roku działa Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, która wytwarza modele implantów szytych na miarę — mówi Andrzej Styczeń, prezes Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego.

Firmy z branży farmaceutycznej, chemicznej, spożywczejczy kosmetycznej w BioNanoParku będą mogły badać produkty na każdym etapie ich powstawania. W laboratoriach prowadzone będą badania m.in. w zakresie indywidualnych implantów medycznych, leków generycznych, biopaliw, enzymów do uszlachetniania tkanin i wspomagających oczyszczanie ścieków.

— Pracownie zostały pomyślane tak, aby tworzyć logiczną całość umożliwiającą prace, poczynając od skali komórki — wraz z możliwością wykorzystania technik biologii molekularnej — aż po hodowlę drobnoustrojów w skali wielolitrowej — tłumaczy Krzysztof Makowski, lider Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu