Czytasz dzięki

Łódź: Szpital WAM zostanie rozbudowany za 85 mln zł

  • PAP
opublikowano: 14-05-2018, 15:20
aktualizacja: 14-05-2018, 15:25

Szpital im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi zostanie rozbudowany. Za 85 mln zł powstanie budynek, w którym znajdzie się m.in. oddział ratunkowy, sale operacyjne i zintegrowane centrum zabiegowe, a na dachu lądowisko dla śmigłowców LPR.

"Po wielu latach oczekiwań stajemy przed szansą rozbudowy szpitala, który powstał w 1937 roku, a jego budowa trwała dwa lata. Naszym marzeniem jest, by równie szybko powstał nowy budynek, który będzie służył zarówno pacjentom, jak i kształceniu studentów" - powiedział dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM – Centralnego Szpitala Weteranów dr Wiesław Chudzik.

Władze szpitala w poniedziałek podpisały umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą inwestycji, którym zostało konsorcjum firm Warbud i Budomal. Na terenie WAM przy ul. Żeromskiego w półtora roku ma powstać pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni około 12 tys. m kw. Znajdą się w nim m.in. szpitalny oddział ratunkowy (SOR), oddział intensywnej opieki medycznej (OIOM), izba przyjęć, punkt pobrań krwi, laboratorium i osiem nowoczesnych sal operacyjnych z niezbędnym zapleczem diagnostyczno-leczniczym.

Jak wyjaśnił dyr. Chudzik, blok operacyjny został zaprojektowany tak, by studenci mogli obserwować z zewnątrz przeprowadzane na salach zabiegi. Jedna z sal ma być w pełni przystosowania do pracy robotów medycznych.

Nowa placówka stanie się Ponadregionalnym Zintegrowanym Centrum Zabiegowym, w związku z czym część pomieszczeń zostanie przeznaczonych dla potrzeb klinik zajmujących się m.in. chorobami stawów, układu szkieletowego i mięśni oraz kardiologią interwencyjną. Nowa część szpitala będzie połączona szklanym łącznikiem z jego głównym gmachem, a na dachu nowego budynku powstanie lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chudzik zaznaczył, że jest ono niezbędne do kształcenia studentów dla potrzeb wojska.

"Ta inwestycja jest strategiczna zarówno dla szpitala, jak i dla wydziału wojskowo-lekarskiego. Powstałe w jej ramach Ponadregionalne Zintegrowane Centrum Zabiegowe rozwiąże wiele problemów, ale będziemy też mogli bardzo dobrze przygotowywać pod względem praktycznym studentów w ramach limitów MON do zawodu lekarza" – podkreślił dziekan Wydziału Wojskowo-Lekarskiego UM w Łodzi prof. Jerzy Olszewski.

Dyrektor szpitala dodał, że rozbudowa pozwoli również skupić wszystkie placówki zabiegowe w jednym miejscu, by nie były rozproszone po całym mieście. "Usprawni to organizację pracy i podniesie efektywność udzielanej przez naszych specjalistów pomocy medycznej" – tłumaczył.

Inwestycja ma kosztować 85 mln zł, z czego 48 mln zł pozyskano z unijnych funduszy w ramach konkursów ogłaszanych m.in. przez Ministerstwo Zdrowia. Pozostała część to wkład własny szpitala oraz pożyczka bankowa.

Jak zapewnił prezes Budomala Rafał Leśniak, pierwsze prace związane z zagospodarowaniem terenu ruszą w najbliższych tygodniach. Zakończenie budowy zaplanowano na październik przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane