Łódź rozdysponuje 2,2 mld zł z funduszy unijnych

PAP
opublikowano: 11-01-2017, 15:54

Blisko 2,2 mld zł unijnego wsparcia ma trafić w 2017 r. do beneficjentów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014-20.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień ogłosił, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy zaplanowano 52 unijne konkursy. Na dofinansowanie różnego rodzaju projektów w regionie przeznaczono 2 mld 190 mln zł.

- W 2016 r. zagospodarowaliśmy blisko 2,8 mld zł, co pod względem zaangażowania unijnych środków daje nam 4. lub 5. miejsce w kraju. Teraz uruchamiany koleje pieniądze i ruszają następne konkursy. Zachęcamy do przeglądania ich harmonogramów i przygotowywania wniosków. Tak naprawdę dobry wniosek i pomysł jest rozstrzygający, jeśli chodzi o otrzymanie wsparcia – powiedział.

Wskazał, że z tegorocznej puli najwięcej pieniędzy - 580,5 mln zł – może trafić do wnioskodawców aplikujących w dziedzinie gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska (środki mogą zostać przeznaczone m.in. na termomodernizację budynków, odnawialne źródła energii, gospodarkę odpadami); 400 mln zł zaplanowano na dalszą aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a 359,6 mln zł przeznaczonych zostanie na szeroko pojęty transport – rozwój kolei, rozbudowę dróg lokalnych i wojewódzkich oraz niskoemisyjny transport miejski.

Na pomoc finansową mogą liczyć też przedsiębiorcy. 

- Na rozwój głównego filara polityki UE w zakresie wzmacniania innowacyjności, nowych technologii i budowania konkurencyjności gospodarki trafi 272 mln zł. Na rozwój turystyki i infrastruktury kultury – 185 mln zł, a na wykorzystanie w regionie potencjału w technologiach informatyczno-komunikacyjnych – 139 mln zł – wyliczył.

Jak dodał Łukasz Jaros, specjalista ds. funduszy europejskich, w tym roku na duże dofinansowanie mogą liczyć samorządy oraz przedsiębiorcy w zakresie rewitalizacji. Wyjaśnił, że konkursy są otwarte i dostępne dla wszystkich wskazanych w danym obszarze beneficjentów. O unijne wsparcie aplikować mogą m.in. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, instytucje naukowe, związki, stowarzyszenia i przedsiębiorstwa, a także osoby fizyczne.

W pierwszym kwartale br. zostanie ogłoszonych 16 konkursów na kwotę 832 mln zł, z czego najwięcej będzie przeznaczone na rozwój gospodarki turystycznej (36,3 mln zł) i technologie informatyczno-komunikacyjne (30,7 mln zł).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu