Czytasz dzięki

Logistyk w cenie, ale z językami

DCZ
opublikowano: 24-06-2013, 00:00

Od dwóch lat zatrudnienie w branży logistycznej jest stabilne. Najczęściej poszukuje się kierowników magazynów i dyrektorów logistyki.

Sektor Transport, spedycja, logistyka jest jednym z najstabilniejszych w kraju. Na przekór globalnemu spowolnieniu gospodarczemu koniunktura w branży logistycznej się utrzymuje. Dlaczego? W czasie kryzysu dla wielu firm najważniejsze staje się zachowanie zysków. Jednym ze sposobów stabilizowania i poprawy wyników finansowych jest optymalizacja procesów. Coraz więcej firm decyduje się więc np. na outsourcing, czyli powierzenie pewnej części swojej działalności wyspecjalizowanym zewnętrznym podmiotom.

— To wszystko w połączeniu z rozpoczętą przez kilku deweloperów budową magazynów zapowiada poprawę koniunktury dla obecnych i przyszłych pracowników branży logistycznej — uważa Cédric Kowalski, z firmy doradztwa personalnego Michael Page.

Dodaje, że z usług logistyczno-transportowych korzystają przedsiębiorstwa z różnych branż, ale optymalizacja procesów i poprawa efektywności są najważniejsze dla firm z sektorów: FMCG, motoryzacyjnego i handlu detalicznego. W ostatnich dwóch latach zatrudnienie w branży logistycznej w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie, a według eksperta Michael Page w ostatnim czasie najczęściej poszukiwano osób na stanowiska kierownika magazynu i dyrektora logistyki. Od kandydatów wymaga się doświadczenia i płynnej znajomości angielskiego. Dodatkowym atutem jest władanie drugim językiem obcym — najlepiej niemieckim lub francuskim. Kandydaci na logistyków powinni być wykształceni kierunkowo. Na poziomie menedżerskim niezbędny jest dyplom z ekonomii, w tym w transporcie i logistyce. Na wyższe stanowiska kierownicze poszukuje się osób, które łączą wykształcenie biznesowe lub finansowe z technicznym, rozumieją zasady rządzące produkcją i znają najnowsze technologie.

— Osoby te muszą również mieć tzw. instynkt biznesowy, by wprowadzać jak najefektywniejsze kosztowo rozwiązania logistyczne. Niestety, takich kandydatów jest na rynku ciągle zbyt mało — dodaje Cédric Kowalski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane