Logo na aucie nie gwarantuje pełnego odliczenia VAT

opublikowano: 20-02-2019, 22:00

LIDIA ADAMEK-BACZYŃSKA, doradca podatkowy, Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA

NATALIA BŁAŻEJEWSKA, senior consultant, Doradztwo Podatkowe WTS&SAJA

Zgodnie z zasadami ogólnymi, w podatku VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Przepisy ustawy o VAT zawierają szczególne zasady odliczenia podatku w zakresie wydatków związanych z samochodami osobowymi. Co do zasady, podatnik może odliczyć 50 proc. kwoty VAT z faktury, która dokumentuje taki wydatek. Ustawodawca przewidział też możliwość odliczenia całości podatku VAT z tytułu wydatków związanych z autem osobowym, w przypadku, gdy jest on wykorzystywany wyłącznie do działalnościgospodarczej podatnika. Za samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej uznawane są pojazdy, dla których podatnik ustali zasady używania wykluczające ich użycie dla celów prywatnych. Dodatkowo zasady te potwierdzone zostaną prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówka).

Powyższe warunki często wiążą się z dużym obciążeniem administracyjnym dla podatników. Szukają więc oni sposobów potwierdzających użycie pojazdu wyłącznie do działalności gospodarczej, które nie wymagają ustalania zasad oraz prowadzenia ewidencji jego przebiegu. Zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne prezentują w tym zakresie stanowisko niekorzystne dla podatników, co potwierdza wydany ostatnio wyrok NSA (Wyrok z 5.12.2018 sygn. akt I FSK 2045/16). Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała nabyć samochód osobowy. Miał on stanowić środek trwały i być używany przez pracowników tylko na potrzeby działalności gospodarczej. Miejscem postoju miał być parking przed siedzibą spółki. Auto miało zostać oznakowane informacjami o jej działalności (logo, nazwa, zakres usług, adres internetowy, nr telefonu). Spółka zapytała, czy będzie przysługiwało jej pełne prawo do odliczenia VAT, jeżeli nie ustali zasad użytkowania pojazdu i nie będzie prowadziła ewidencji przebiegu. Jej zdaniem, sposób oznakowania auta w sposób obiektywny wyklucza użycie go do celów innych niż działalność gospodarcza, a przy tym w wyniku oklejenia staje się automatycznie pojazdem, którego konstrukcja potwierdza jego wykorzystanie tylko do działalności (pojazd stanowi reklamę).

Stanowisko spółki kolejno za nieprawidłowe uznali: dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, WSA w Gdańsku oraz NSA. Zarówno organy podatkowe, jak i sądy uznały, że samo oklejenie samochodu służbowego nie wyklucza możliwościużycia tego pojazdu do celów innych niż działalność gospodarcza. Ponadto, wbrew twierdzeniom spółki, oklejenie pojazdu informacjami o jej działalności nie ma żadnego wpływu na konstrukcję pojazdu. Jeżeli zatem spółka nie ustaliła zasad wykluczających użycie samochodu do celów prywatnych i nie prowadzi ewidencji jego przebiegu, nie przysługuje jej pełne prawo do odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z tym pojazdem.

Warto przy tym wskazać, że sądy potwierdzają jednak pełne odliczenie VAT z tytułu wydatków dotyczących aut służbowych parkowanych przed domem pracowników. Dotyczy to jednak sytuacji, gdy specyfika działalności wymusza zapewnienie nieodpłatnego transportu pracownikom z domu do pracy. Nadal jednak podatnicy muszą ustalić zasady używania pojazdu i prowadzić ewidencję jego przebiegu (np. wyrok NSA z 4.09.2018 r. I FSK 1636/16). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu