Lokale z drugiej ręki sprzedają się wolniej

ADO
opublikowano: 24-07-2012, 00:00

Czas sprzedaży mieszkania na warszawskim rynku wtórnym wydłużył się do 130 dni. W innych miastach jest podobnie.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Metrohouse & Partnerzy, od kilku miesięcy wydłuża się czas sprzedaży mieszkań na warszawskim rynku wtórnym. Od września zeszłego roku wzrósł o 44 dni. Obecny średni czas sprzedaży mieszkania — 130 dni jest najdłuższy od początku 2009 r., kiedy padł rekord — 176 dni.

— To skutek bardzo dużej podaży, również na rynku pierwotnym, którego oferta cenowa jest silną konkurencją dla rynku mieszkań używanych — mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse & Partnerzy.

Przewaga rynku pierwotnego rośnie. Cena metra kwadratowego upoważniająca w Warszawie do uzyskania dopłaty w ramach programu Rodzina na swoim, w przypadku mieszkań używanych, wynosi 4,723 tys. zł.

Dlatego osoby, które chcą skorzystać ze wsparcia, często muszą zrezygnować z oferty rynku wtórnego i szukać wśród nowych mieszkań, które spełniają warunki programu. Wydłużający się czas sprzedaży sprawił, że sprzedający na rynku wtórnym są gotowi na coraz większe ustępstwa cenowe.

Z 3 proc. do 3,5 proc. wzrosła średnia wartość opustów przy sprzedaży mieszkania. To wartość coraz bliższa wynikowi z początku 2009 r., kiedy rynek mieszkań pogrążony był w stagnacji. Z ankiet przeprowadzonych przez Metrohouse wynika,że aż 58,5 proc. klientów przed zakupem mieszkania, planuje obejrzeć przynajmniej 10 lokali. Oznacza to, że nawet spadające ceny nie skrócą czasu sprzedaży.

Nie tylko Warszawa

Z raportu przeprowadzonego przez Open Finance i portal Domiporta.pl wynika, że w wielu miastach Polski (badano przede wszystkim Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawę i Wrocław) na rynku wtórnym można zaobserwować duże różnice między cenami oferowanymi a transakcyjnymi. Ceny po jakich ostatecznie zawierane są transakcje w przypadku mieszkań dwupokojowych, są niższe od cen sprzedaży średnio o 13,85 proc.

— Przeciętnie mieszkanie na rynku wtórnym sprzedaje się aż pół roku. Wydłużający się czas zbycia lokalu jest najskuteczniejszym czynnikiem wpływającym na zmianę podejścia do proponowanej ceny — mówi Agnieszka Grotkowska, dyrektor do spraw projektów specjalnych Domiporta.pl.

Kwestia ceny

Sytuacja na rynku wtórnym jest nieciekawa we wszystkich większych miastach Polski. Czas sprzedaży mieszkań będzie się wydłużał, a różnice między cenami oferowanymi i transakcyjnymi będą rosły. Według analityków przyczyniają się do tego sami sprzedający. Według lipcowego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, różnice między cenami transakcyjnymi, a ofertowymi są duże. To przede wszystkim oznaka niedopasowania cen ofertowych do aktualnej sytuacji na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu