Czytasz dzięki

Lokalne ruchy korekcyjne na parach złotowych

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 23-09-2016, 17:52

Po prawie dwóch tygodniach spadków na parach USD/PLN i EUR/PLN dzisiaj oglądamy próbę odreagowania.

Zasięg tych odbić jest jednak na tyle nieduży, że wygląda jedynie na lokalne ruchy korekcyjne. Z kolei kurs GBP/PLN kontynuuje spadki z uwagi na wyjątkowo dziś słabego funta szterlinga.

USD/PLN

Notowania USD/PLN naruszyły wczoraj średnioterminową linię trendu wzrostowego z genezą w maju 2015 roku (poziom 3,8050), ale ostatecznie uaktywnienie strony popytowej sprawiło, że wsparcie to zostało obronione. Dzisiaj odbicie to jest kontynuowane, ale cały czas mieści się w ramach strefy 3,8050 – 3,8360 (wspomniana linia trendu i krótkoterminowa linia trendu wzrostowego z genezą w połowie sierpnia).Póki co stanowi ono zatem jedynie lokalne odreagowanie i nie neguje wariantu spadkowego, który po naruszeniu przez kurs minimów z 8 września stał się zdecydowanie bardziej prawdopodobny. Trwałe zejście poniżej poziomu 3,80 stanowiłoby sygnał potwierdzający wariant spadkowy w średnim terminie, zakładający że od 2 września budowana jest fala piąta w impulsowej strukturze spadkowej z genezą 24 czerwca. Celem notowań w tej sytuacji są przynajmniej minima z połowy sierpnia (3,7683).

 Odbicie z drugiej połowy sierpnia zatrzymało się na początku tego miesiąca w strefie ważnych, średnioterminowych oporów wyznaczanych przez 61,8% zniesienie fali spadkowej z połowy lipca oraz dno poprzedniej fali w dół z 24 czerwca (3,9210 – 3,9330). Obrona tej strefy i następujące po tym dynamiczne cofnięcie przemawiają za kontynuacją spadków w perspektywie najbliższych tygodni. W tym wariancie odbicie z drugiej połowy sierpnia byłoby falą czwartą w spadkowej sekwencji impulsowej wykształconej 24 czerwca br.

EUR/PLN

W wyniku ostatnich spadków do ważnego wsparcia dotarł także kurs EUR/PLN.Wsparcie to jest wyznaczane przez poziom równości ruchu w dół z genezą na początku zeszłego tygodnia z ruchem spadkowym wygenerowanym w dniach 2-8 września(4,2770). Poziom ten został pozytywnie przetestowany dwukrotnie – wczoraj popołudniu i dzisiaj rano. Od kilkunastu godzin obserwujemy lokalne odbicie kursu EUR/PLN. Skala tego odbicia nie oznacza jednak jeszcze zakończenia średnioterminowych spadków. Po sforsowaniu poziomu 4,2770 kolejne ważne poziomy wsparć wyznaczają: linia trendu wzrostowego poprowadzona po tegorocznych dołkach, a także minima z kwietnia br. wraz z 50% zniesieniem struktury wzrostowej z kwietnia 2015 roku (4,2360 – 4,2670).

 GBP/PLN

Na parze GBP/PLN w przeciwieństwie do zachowania pozostałych par złotówkowych nie oglądamy dzisiaj odbicia. Funt szterling dynamicznie traci dziś na wartości do pozostałych walut po słowach Borisa Johnsona, który jest ministrem ds. zagranicznych w rządzie Theresy May. Stwierdził on, że artykuł 50 Traktatu Lizbońskiego mógłby zostać wdrożony w pierwszej połowie 2017 roku, a cały proces wychodzenia kraju ze struktur UE powinien zająć mniej niż dwa lata. Kurs GBP/PLN zmierza w kierunku wyznaczonych 16 sierpnia minimów (4,8940).

 Kurs tej pary w połowie sierpnia dotarł do górnego ograniczenia istotnej strefy średnioterminowych wsparć wyznaczanej przez długoterminową linią trendu wzrostowego poprowadzoną od 2008 roku oraz 61,8% zniesienie sekwencji wzrostowej z genezą w lipcu 2008 r. (strefa 4,81 – 4,89 – patrz drugi wykres). Obrona tego wsparcia skutkowała dynamicznym odbiciem, które oglądaliśmy przez około dwa tygodnie. Obecnie ciężko stwierdzić, czy struktura spadkowa z końcówki listopada 2015 roku uległa już wypełnieniu (korekta ABC umocnienia funta szterlinga do złotego trwającego od 2008 do 2015 roku), czy też po obecnym odbiciu (które byłoby falą czwartą) spadki na tej parze będą w średnim terminie kontynuowane. Sforsowanie wspomnianej linii trendu wzrostowego z genezą w 2008 roku oraz sierpniowych dołków byłby sygnałem kontynuacji sekwencji spadkowej z listopada 2015 r.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane