Lokalne władze idą po kolejny rekord

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 02-09-2010, 11:14

Co drugi samorządowiec podnosi plany inwestycyjne, a tylko co dziesiąty je obniża – wynika z sondażu dla „PB”.

Z roku na rok rośnie rynek zleceń od samorządów. Lokalne władze – od gmin przez powiaty po województwa – zamierzają w 2010 r. wydać na inwestycje 60 mld zł (o 40 proc. więcej niż w ubiegłym roku i o 400 proc. więcej niż w 2004 r.). Jeśli dotrzymają słowa i nie powinie im się noga, będzie to rekord w historii polskiej samorządności.

Inwestycje samorządów
Inwestycje samorządów
None
None

Wszystko wskazuje jednak na to, że bity właśnie rekord długo się nie utrzyma. Z zarysów samorządowych budżetów na 2011 r. wynika, że w przyszłym roku może paść kolejny. Według sondażu firmy badawczej Pentor przeprowadzonego dla „PB” (próba 2088 przedstawicieli władz samorządowych), tylko 10 proc. samorządów zamierza w przyszłym roku ograniczać wydatki inwestycyjne w stosunku do wydatków z 2010 r. Tymczasem 45 proc. samorządowców deklaruje, że na inwestycje wyda w przyszłym roku więcej niż w bieżącym.

Co zaskakujące, najbardziej ekspansywne plany inwestycyjne mają biedniejsze województwa. Jak pokazuje sondaż Pentora, województwa, w których największy odsetek samorządów zamierza podnosić wydatki rozwojowe to podlaskie (55 proc.) i świętokrzyskie (54 proc.).

Więcej we wtorkowym „PB”. W nim znajdziesz m.in. wyniki badania w podziale na województwa oraz opinie samorządowców oraz bankierów.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane