Lokata na rok da 2,8 proc.

Najlepsza dostępna na rynku lokata roczna przyniesie 2,8 proc. odsetek, wynika z rankingu portalu Bankier.pl.

W porównaniu z zestawieniem z końca czerwca oprocentowanie depozytów, które znalazły się w czołówce, nie zmieniło się i sięga dla kwoty 10 tys. zł od 2,4 do 2,9 proc. W komplecie są to produkty oferowane przez instytucje, które regularnie pojawiają się w czubie rankingów (dotyczy to także lokat na okresy krótsze niż 12 miesięcy).

Numerem jeden jest tym razem Idea Bank, który oferuje 2,8 proc. na Lokacie Stabilnej. Nowicjuszem w TOP5, ale tylko w przypadku lokat na niewielkie kwoty, jest Inteligo z Igo lokatą, która jednak wysokością odsetek (1,75 proc.) mocno odstaje od prowadzącej grupy.

W zestawieniu, które uwzględniałoby lokaty wymagające od klienta spełnienie dodatkowych warunkow, w czołówce znalazłby się BOŚ Bank. Na EKOlokacie z Bonusem daje 3 proc., ale trzeba założyć konto i utrzymywać średniomiesięczne saldo w wysokości co najmniej 10 proc. wartości lokaty. Dodatkowo trzeba też wykonywać transakcje kartowe na 300 zł co miesiąc. Podobne oferty mają Getin Bank (wraz z Getin Online i Open Online). Na lokacie Wznoszącej można zarobić 2,65 proc., ale trzeba mieć konto i aktywnie z niego korzystać.

— Ekonomiści nie przewidują na razie wzrostu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Trudno jednak powiedzieć, czy w ciągu najbliższego roku sytuacja nie ulegnie zmianie. W tym kontekście warto więc pamiętać, że zakładając lokatę, musimy utrzymać przez cały okres umowy pieniądze na jej rachunku na z góry ustalony procent.

Jeśli w międzyczasie pojawią się lepiej oprocentowane depozyty i zechcemy zerwać depozyt, bank może nie wypłacić nam wypracowanych odsetek. Dlatego na długoterminowe lokaty nie należy wpłacać wszystkich oszczędności i część pieniędzy ulokować w bardziej płynnych depozytach — kontach oszczędnościowych i lokatach na krótkie terminy — radzi Wojciech Boczoń z portalu Bankier.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lokata na rok da 2,8 proc.