Lokaty z gwiazdkami dla rozważnych

Michał Sadrak Open Finance
opublikowano: 22-07-2013, 00:00

Funanse osobiste

Wczasie, kiedy przeciętne stawki na lokatach wynoszą 2,7 proc. w skali roku, przebieranie w ofertach wydaje się jeszcze bardziej uzasadnione niż przed kilkoma miesiącami. Aby jednak liczyć na wyższe oprocentowanie, nierzadko trzeba przyjąć narzucone przez bank warunki gry, czyli na przykład założyć konto osobiste lub ograniczyć się do lokaty na 10-20 tys. zł.

Chcesz lokatę z ponadprzeciętnymi odsetkami? Przygotuj się na wiele ograniczeń i konieczność spełnienia wielu warunków stawianych przez banki. Może się to jednak opłacić.

Na najwyżej oprocentowane depozyty terminowe mogą liczyć zwykle nowi klienci. I tak na przykład Getin Online oraz Idea Bank [należą do tej samej grupy co Open Finance — red.] płacą 5,5 proc. w skali roku. Pierwszy z nich ogranicza grono potencjalnych klientów do osób, które wcześniej nie korzystały już z Lokaty Na Start. Idea Bank, który proponuje Lokatę Na Dobry Początek, idzie o krok dalej i ofertę kieruje do osób, które wcześniej w ogóle nie korzystały z jego usług. Maksymalna kwota promocyjnego depozytu zakładanego w Getinie wynosi 20 tys. zł dla lokat jednomiesięcznych oraz 10 tys. zł dla umów zawieranych na 2 lub 3 miesiące. Drugi z banków pozwala założyć depozyt na 1 lub 3 miesiące i w obu przypadkachmaksymalna kwota to 10 tys. zł. Dodatkowo liczbę lokat ogranicza się do jednej na klienta.

Na maksymalny limit salda depozytu natkną się także klienci, którzy założą Pierwszą Lokatę w Meritum Banku. Płaci on 4 proc. w skali roku na kwartalnym depozycie, ale tylko do 10 tys. zł. Powyżej tego progu stawka spada o 1 pkt proc., czyli do średniej rynkowej. Na każdego klienta przypada tylko jedna lokata. Promocyjna oferta przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które założą Proste Konto Osobiste. Wprawdzie jest ono bezpłatne, ale nikt nie zagwarantuje, że ten stan potrwa w nieskończoność. O depozyty klientów zabiega także neoBANK, czyli internetowy oddział Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego. Podobnie jak Meritum, płaci on 4 proc. w skali roku na kwartalnej lokacie. Aby z niej skorzystać, nowi klienci — a tylko tacy załapią się na promocję — muszą założyć rachunek osobisty lub techniczny. Bank nie limituje maksymalnego salda promocyjnej lokaty.

Jeszcze inną metodę stosuje BOŚ, który na dwumiesięcznej Lokacie Słonecznej płaci 3,2 proc. w skali roku, a na czteromiesięcznej EkoLokacie oferuje o 0,2 pkt proc. więcej. Bank nie zamyka się na swoich dotychczasowych klientów, ale promocyjne odsetki płaci tylko za pieniądze wpłacone po 4 lipca. Na podobnych zasadach działa Prosta Lokata w BNP Paribas. Klienci, którzy wpłacą pieniądze po 1 lipca, mogą liczyć na 3,5 proc. w skali roku na jednomiesięcznej lokacie. Aby jednak na niej skorzystać, niezbędna jest wizyta w oddziale. Pokrewną ofertę można znaleźć także w PKO BP, gdzie oprocentowanie trzymiesięcznego depozytu na nowe środki wynosi od 2,5 do 2,8 proc.

Ostatnim i najbardziej typowym wymogiem stawianym przez banki jest po prostu założenie konta osobistego do lokaty. Tego rodzaju warunek stawia wiele banków, zarówno tych, które płacą znacznie powyżej średniej rynkowej, jak i tych zupełnie niewyróżniających się na tle konkurencji. A ponieważ nie zawsze jest to konto bezpłatne, to przy lokatach na niewielkie kwoty wypracowane odsetki z trudem pokryją prowizje za rachunek i ewentualną kartę płatniczą do niego.

Czytaj także: Lokaty bez kont i haczyków na pulsinwestora.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Sadrak Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu