Łon: nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych, gdyby koniunktura się pogorszyła

PAP
opublikowano: 21-06-2018, 20:57

Nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych w sytuacji, gdyby doszło do pogorszenia się koniunktury gospodarczej - mówił w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

Komisja zapoznała się w czwartek ze sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2017 roku oraz ze sprawozdaniem z wykonania założeń polityki pieniężnej na rok 2017. W posiedzeniu wzięło udział kilku członków Rady Polityki Pieniężnej.

Eryk Łon
Zobacz więcej

Eryk Łon Marek Wiśniewski

"Jeżeli mielibyśmy zachować elastyczność w prowadzeniu polityki monetarnej, nie można odrzucać scenariusza obniżek stóp procentowych" - powiedział członek Rady Eryk Łon, odpowiadając na pytania posłów.

Przyznał, że obecny poziom stóp "jest korzystny dla gospodarki" i nie ma potrzeby zmian, bo "gospodarka rozwija się bardzo dobrze, mamy bardzo niskie bezrobocie". "Uważam jednak, że trzeba przygotować się na scenariusze mniej korzystne dla polskiej gospodarki" - zaznaczył.

"Gdyby doszło do spowolnienia koniunktury gospodarczej i wyhamowania wskaźników nastrojów przedsiębiorców i konsumentów, gdyby się one pogarszały, to rzeczywiście można rozważać również obniżki stóp procentowych" - powiedział Łon.

Zwracał uwagę, że Polska ma stopy procentowe niższe niż inne kraje regionu. "Także jest jeszcze pole do dalszych obniżek" - mówił.

Łon zadeklarował też, że jest zdecydowanym zwolennikiem nie przyjmowania waluty euro.

"Jestem w dalszym ciągu zwolennikiem utrzymania naszej waluty narodowej i będę dalej bronił prawa Polski do prowadzenia polskiej polityki monetarnej i prawa do posiadania własnego pieniądza, polskiego złotego" - powiedział.

"Uważam, że jesteśmy to winni naszym przodkom, wielkim profesorom, profesorowi Grabskiemu, profesorowi Rybarskiemu, którzy kiedy uzyskiwaliśmy niepodległość po rozbiorach, wiedzieli, że jednym z elementów zdrowego państwa jest zdrowa waluta, dlatego stworzyli polski pieniądz i polski bank centralny" - dodał.

Utrzymanie polskiego pieniądza jest, zdaniem członka RPP, "wielką zasługą" okresu po 1989 roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Łon: nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych, gdyby koniunktura się pogorszyła