Londyn: Obawy przed nowymi atakami, co najmniej 49 osób zabitych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-07-2005, 21:06

Po czwartkowych zamachach terrorystycznych w Londynie, w których zginęło co najmniej 49 osób, ok. 700 odniosło rany, Brytyjczycy przeżyli w sobotę nowe chwile grozy. W obawie przed aktami terroru ewakuowano znaczną część centrum Birmingham. Obawy nie potwierdziły się.

Po czwartkowych zamachach terrorystycznych w Londynie, w których zginęło co najmniej 49 osób, ok. 700 odniosło rany, Brytyjczycy przeżyli w sobotę nowe chwile grozy. W obawie przed aktami terroru ewakuowano znaczną część centrum Birmingham. Obawy nie potwierdziły się.

    Dopiero w niedzielę po południu zdołano wydobyć ciała części ofiar z pociągu metra, w którym eksplozja nastąpiła w wąskim tunelu na głębokości 30 metrów koło stacji King's Cross. Przedstawiciel kierownictwa Scotland Yardu Brian Paddick powiedział na konferencji prasowej, że mimo wydobycia pewnej liczby ciał ogólna liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych pozostaje niezmieniona - jest ich 49.

    Warunki panujące w tunelu - temperatura dochodząca do 60 stopni C, kurz i fetor - utrudniają pracę ekipy ratowniczej. Zdaniem lekarza, który na krótko wszedł do tunelu, liczba śmiertelnych ofiar tego zamachu, dotychczas oceniana na 21 osób, może wzrosnąć nawet do 80.

    W niedzielę rano minister spraw wewnętrznych Charles Clarke powiedział, że ostateczna liczba zabitych "prawdopodobnie przekroczy 50".

Według obliczeń przekazanych w niedzielę przez policję londyńską, bilans czwartkowych zamachów w Londynie na trzy pociągi metra i autobus jest następujący:- 21 osób zabitych w pociągu metra na linii Piccadilly między stacjami King's Cross i Russell Square,- 7 ofiar śmiertelnych w metrze na Circle Line między stacjami Aldgate i Liverpool Street,- 7 ofiar w metrze na Circle Line na stacji Edgware Road,- 13 osób zabitych w piętrowym autobusie na Tavistock Square, koło British Museum.

 

    Jak poinformowała w sobotę policja londyńska,  czwartkowych zamachów nie dokonali amatorzy. Były one doskonale zgrane w czasie - trzy eksplozje w metrze nastąpiły niemal w tym samym czasie. Tylko wybuch w autobusie był o około godzinę późniejszy. Ponadto ładunki wybuchowe wielkiej mocy nie były domowej roboty. Użyto profesjonalnych materiałów, prawdopodobnie wojskowych. Odpalono je raczej za pomocą zapalników zegarowych niż ręcznie.

    W niedzielę przedstawiciel Scotland Yardu poinformował na konferencji prasowej, że kilka godzin wcześniej na lotnisku Heathrow aresztowano trzy osoby na mocy ustaw antyterrorystycznych. Podkreślił jednak, że "wiązanie tego aresztowania z czwartkowymi zamachami bombowymi w Londynie to nieusprawiedliwiona i czysta spekulacja".

    Prowadzący śledztwo w sprawie czwartkowych zamachów usiłują zidentyfikować terrorystów. Zaapelowali do społeczeństwa o dostarczanie nagrań wideo, fotografii i zdjęć z telefonów komórkowych, które pomogłyby w ustaleniu tożsamości sprawców zamachów. Podano specjalny adres internetowy, na który można je przekazywać.

    W nocy z soboty na niedzielę ewakuowano z centrum Birmingham w środkowej Anglii ok. 20 tys. osób w związku z informacjami otrzymanymi za pośrednictwem wywiadu. Powodem były podejrzane pakunki, które jednak - jak się później okazało - "nie miały charakteru terrorystycznego". Ale zdaniem policji "zagrożenie było bardzo wiarygodne".

    Przywódcy pięciu wielkich społeczności religijnych w W. Brytanii we wspólnej deklaracji potępili w niedzielę czwartkowe zamachy. Deklarację podpisali m.in. wielki rabin Commonwealthu Jonathan Sachs, przewodniczący rady brytyjskich meczetów i imamów Zaki Badawi, najwyższy dostojnik Kościoła anglikańskiego Rowan Williams, zwierzchnik Kościoła katolickiego w W.Brytanii kard. Cormac Murphy-O'Connor.

    Za ofiary zamachów w Londynie oraz za zamachowców, by "Bóg poruszył ich serca", modlił się w niedzielę papież Benedykt XVI po spotkaniu z wiernymi na Anioł Pański. Do terrorystów skierował dramatyczny apel, by "powstrzymali się, w imię Boga".

   Wśród poszukiwanych po zamachach w Londynie jest 24 Polaków. Są to osoby, z którymi po zamachach bliscy nie mają kontaktu. Aleksander Kropiwnicki z biura prasowego ambasady polskiej zaznaczył, że liczba poszukiwanych Polaków często się zmienia - niektóre osoby się odnajdują, ale zgłaszane są nowe.

    Od piątkowego wieczoru odnalazło się 13 osób, które wcześniej zgłoszono jako zaginione, ale przybyły nowe nazwiska.

    Wśród poszukiwanych nadal są trzy Polki, których nazwiska opublikowano w sobotę w brytyjskich i polskich mediach: Monika Suchocka, Ania Brandt i Karolina Glueck.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Londyn: Obawy przed nowymi atakami, co najmniej 49 osób zabitych