Londyn uderzył w akcje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-08-2006, 00:00

Wczorajsze notowania w Europie przyniosły przecenę. Powodów jest kilka: słaby koniec środowej sesji w USA, doniesienia z Londynu o udaremnieniu wielkiego zamachu oraz kiepskie wyniki niektórych spółek.

Rynkami akcji wstrząsnęła informacja o spadku zapasów ropy i paliw w USA i o udaremnieniu ataku terrorystów na samoloty lecące z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych. Te ostatnie doniesienia z miejsca przełożyły się na notowania akcji linii lotniczych, powodując korektę ich wycen. Silnie spadały m.in. kursy takich potentatów sektorowych, jak British Airways oraz Ryanair. Spadały również notowania AF-KLM, mimo że największy europejski przewoźnik pochwalił się dobrymi rezultatami, Przy okazji dostało się Grupo Ferrovial, która jest właścicielem lotniska Heatrow, gdzie podjęte środki bezpieczeństwa spowodowały wstrzymanie ruchu.

Nastroje dodatkowo popsuły słabe wyniki minionego kwartału takich tuzów, jak Deu-tsche Telekom, RWE, Securitas czy TUI. Ich dokonania okazały się co najmniej rozczarowujące. Co gorsza, kolejne miesiące mogą również być nieudane. Podobne motywy doprowadziły do przeceny papierów Royald Ahold, jednego z liderów handlu detalicznego. Holenderskiej spółce niewiele zabrakło, by spełnić oczekiwania rynku.

Za oceanem pierwsza faza notowań przebiegała zgodnie z oczekiwaniami analityków. Indeksy wahały się w okolicach środowego zamknięcia z tendencją do spadków. Doniesienia z Europy trafiły na podatny grunt, co z miejsca zaowocowało przeceną spółek transportowych. Nastrojów nie poprawiły dane makro. Zarówno liczba nowych bezrobotnych, jak i spadek deficytu handlowego nie usatysfakcjonowały ekonomistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Londyn uderzył w akcje