Londyńskie City spodziewa się jednej redukcji stóp do końca 2005 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-10-2005, 12:04

W ocenie analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi najprawdopodobniej w październiku stopy procentowe bez zmian na poziomie 4,5 proc. Jednak jeszcze w tym roku mogą one zostać obniżone do 4,25 proc. lub też utrzymać się na obecnym poziomie.

W ocenie analityków Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawi najprawdopodobniej w październiku stopy procentowe bez zmian na poziomie 4,5 proc. Jednak jeszcze w tym roku mogą one zostać obniżone do 4,25 proc. lub też utrzymać się na obecnym poziomie.

"RPP najprawdopodobniej utrzyma na najbliższym posiedzeniu poziom oprocentowania stóp procentowych z powodu pogorszenia nastrojów na międzynarodowym rynku finansowym, ale może obniżyć je o 25 pkt bazowych w listopadzie, kończąc zarazem obecny cykl redukcji" - napisali w komentarzu analitycy UBS.

"Nadal oczekujemy jeszcze jednej obniżki stóp o 25 pkt bazowych w tym roku lub też alternatywnie - pozostawienia ich bez zmian w dającej się przewidzieć przyszłości" - dodali.

Analitycy CFSB uważają, że o redukcji stóp mogą przesądzić dane o PKB za III kw., które GUS ogłosi 29 listopada.

Według CSFB, wskaźnik wzrostu gospodarczego bliski 4 proc. rok do roku zapowiadałby utrzymanie najważniejszej ze stóp na poziomie 4,5 proc., podczas gdy wzrost PKB bliższy 3 proc. wskazywałby na większe prawdopodobieństwo obniżki, zwłaszcza jeśli popyt na inwestycje nie podniesie się wyraźniej z 3,8 proc. rok do roku w II kwartale.

Obecnie Ministerstwo Finansów przewiduje, że PKB w III kwartale wzrósł o 3,4 proc. rok do roku, a analitycy szacują wzrost na 3,6 proc. rok do roku.

CSFB powołuje się na dane biura statystycznego NBP z których wynika, że wzrost importu kalkulowanego w euro w ostatnich trzech miesiącach wyniósł 15,5 proc. rok do roku  wobec 11 proc. rok do roku w poprzednich trzech miesiącach. Ich zdaniem, może to być oznaką ożywienia popytu na inwestycje, gdyż z uwagi na niską dynamikę płac, dane nie są wyrazem wyraźnego wzrostu importu dóbr konsumpcyjnych.

"Jeśli istotnie wzrost importu jest oznaką umacniania się trendu wzrostowego gospodarki, to RPP będzie pod mniejszą presją, by obniżyć stopy procentowe jeszcze bardziej" - stwierdzili.

Analitycy CSFB przywołali dane eksportu za ostatnie trzy miesiące wykazujące wzrost o 15,1 proc. rok do roku wobec wzrostu o 12,4 proc. rok do roku w poprzednich trzech miesiącach na dowód, że gospodarka pozostaje konkurencyjna; to także zmniejsza presję na RPP, by obniżyła stopy.

Rośnie także produkcja przemysłowa (we wrześniu o 1,8 proc. miesiąc do miesiąca skorygowana sezonowo wobec minus 0,2 proc. miesiąc do miesiąca w sierpniu), choć wzrost jest powolny i stopniowy.

"Nie umiemy nakreślić realistycznego scenariusza, w którym RPP zaczęłaby stopy procentowe podnosić" - podkreślili analitycy CSFB.

Prognoza inflacyjna Ministerstwa Finansów zakłada 1,4-1,5 proc. za okres październik-grudzień, choć zdaniem analityków może sięgnąć 1,5-1,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane