Łopiński: raport WSI będzie opublikowany w piątek

opublikowano: 15-02-2007, 09:47

Według sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Macieja Łopińskiego, raport z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych, przygotowany przez Antoniego Macierewicza, zostanie odtajniony najprawdopodobniej w piątek.

Według sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Macieja Łopińskiego, raport z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych, przygotowany przez Antoniego Macierewicza, zostanie odtajniony najprawdopodobniej w piątek. Zaznaczył, że przed jego publikacją, prezydent musi się zapoznać z opiniami marszałków Sejmu i Senatu.

"Prezydent zapoznaje się z raportem. Czekamy jeszcze na opinie marszałków Sejmu i Senatu. Ustawa mówi, że prezydent ogłasza raport po zasięgnięciu opinii marszałków obu izb. Myślę, że jutro raport może być opublikowany" - powiedział Łopiński w czwartek rano w radiu Zet.

Według marszałka Sejmu Marka Jurka, który zapoznał się z raportem, dokument ten pokazuje, że służby wywiadu i kontrwywiadu wojskowego przekraczały swoje uprawnienia.

"Rozmiary tego raportu odpowiadają zadaniu, które zostało przed autorami postawione. Miał pokazać przekroczenie granic prawa, miał pokazać to, kiedy WSI robiły to, co do nich nie należy i (...) pokazał te zjawiska" - mówił marszałek Sejmu w czwartkowych Sygnałach Dnia. "Jakie wyciągniemy z tego wnioski, to na pewno będzie przedmiot debaty publicznej w przyszłości" - dodał.

"Myślę, że prezydent przed publikacją raportu weźmie pod uwagę opinię obu marszałków i również pan przewodniczący komisji weryfikacyjnej weźmie pod uwagę te opnie" - powiedział Łopiński.

"Pan prezydent liczy na wnikliwą lekturę i uwagi pana marszałka Borusewicza" - dodał.

Łopiński dodał, że raport będzie najprawdopodobniej dostępny na stronach internetowych.

Zdaniem ministra w Kancelarii Prezydenta, w raporcie będą pokazane "te nieprawidłowości, które udało się uchwycić komisji weryfikacyjnej, związane z tym, że służby nie realizując swoich zadań wykraczały poza swoje statutowe cele, jakim były kwestia obronności państwa i bezpieczeństwa sił zbrojnych".

"Obszarem nieuprawnionej ingerencji były nie tylko media, ale także obszar polityki i gospodarki" - powiedział minister.

Według Łopińskiego, trudno jest powiedzieć, czy raport będzie wstrząsający. "To nie było tak, że WSI rządziło Polską, na pewno niezwykle często przekraczało swoje zadania i nie wypełniało swoich obowiązków".

Nowelizacja ustaw likwidujących WSI, która zezwala prezydentowi na ujawnienie raportu weszła w życie 1 lutego.

Raport WSI ma ujawnić działalność przestępczą żołnierzy i współpracowników WSI oraz to, kto z zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, wiedział o sprzecznych z prawem działaniach WSI, nie podjął czynności zmierzających do ich zaprzestania.

Na początku lutego prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że raport ten zostanie przedstawiony opinii publicznej około 16 lutego. Prezydent otrzymał go o północy z poniedziałku na wtorek.(PAP)
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane