Łopiński: Rząd planuje wybudowanie 1,8-2 mln mieszkań w ciągu 8 lat

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-02-2006, 10:25

Minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński powiedział w piątek, że program rządu został skonstruowany tak, żeby w ciągu 8 lat wybudować 1,8-2 mln mieszkań. W programie Prawa i Sprawiedliwości "Rodzina na swoim" przyjęto założenie budowy w ciągu 8 lat 3 mln mieszkań. Co roku w ramach tego programu miało powstawać ok. 275 tys. mieszkań w ramach budownictwa społecznego, dotowanego przez państwo.

Minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński powiedział w piątek, że program rządu został skonstruowany tak, żeby w ciągu 8 lat wybudować 1,8-2 mln mieszkań. W programie Prawa i Sprawiedliwości "Rodzina na swoim" przyjęto założenie budowy w ciągu 8 lat 3 mln mieszkań. Co roku w ramach tego programu miało powstawać ok. 275 tys. mieszkań w ramach budownictwa społecznego, dotowanego przez państwo.

Łopiński powiedział w piątkowym "Salonie Trójki", że liczba 3 mln mieszkań w programie PiS wzięła się m.in. "stąd, że eksperci sygnalizowali, że taki może być popyt". "W tej chwili eksperci sygnalizują, że popyt na mieszkania może być mniejszy, że w ciągu tych 8 lat być popyt będzie może na poziomie dwóch milionów mieszkań, może nawet nieco mniej. I tak został skonstruowany program rządu, żeby tę liczbę pomiędzy 1,8 mln a 2 mln zrealizować" - oświadczył Łopiński.

Budownictwo mieszkaniowe, poza bezrobociem, było jednym z dwóch tematów, na których prezydent Lech Kaczyński skoncentrował się podczas czwartkowej Rady Gabinetowej.

Było to pierwsze spotkanie Rady, które zwołał prezydent. Zarówno on, jak i premier Kazimierz Marcinkiewicz wyrazili zadowolenie z przebiegu posiedzenia.

Przyjęty w pierwszej połowie lutego przez rząd projekt ustawy "o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania" przewiduje zwrot 50 proc. odsetek od kredytów hipotecznych zaciąganych przez rodziny na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego. Rządowy program ma kosztem 4 mld zł pozwolić na wybudowanie ok. 350 tys. mieszkań w ciągu 6 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane