Lorenc: Optimus powinien mieć zysk w każdym kwartale 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 20:44

Optimus planuje w 2006 roku osiągnąć zysk brutto na poziomie kilku milionów złotych przy przychodach przekraczających 260 mln zł. Spółka powinna odnotowywać zysk w każdym kwartale tego roku - poinformował PAP prezes Optimusa Michał Lorenc.

Optimus planuje w 2006 roku osiągnąć zysk brutto na poziomie kilku milionów złotych przy przychodach przekraczających 260 mln zł. Spółka powinna odnotowywać zysk w każdym kwartale tego roku - poinformował PAP prezes Optimusa Michał Lorenc.

Ubiegły rok obrotowy Optimus zamknął stratą z powodu rozliczenia kontraktów realizowanych w 2005 r. i w latach ubiegłych; dokonania odpisów z tytułu zmniejszenia wartości finansowego majątku trwałego w spółkach zależnych i utworzenia rezerw z tytułu restrukturyzacji spółki.

"Działania restrukturyzacyjne spowodują, że każdy z kwartałów roku 2006 zakończy się zyskiem" - powiedział Lorenc.

Szczególnego wzrostu zysków Optimus oczekuje w drugiej połowie roku, gdy zakończy się proces restrukturyzacji. W ramach restrukturyzacji Optimus planuje przeniesienie do końca tego kwartału montażu swoich komputerów z dotychczasowej siedziby spółki w Nowym Sączu do firmy Zatra ze Skierniewic.

W 2005 roku Optimus miał 6,6 mln zł straty netto oraz przychody w wysokości 242 mln zł. W samym IV kwartale strata netto Optimusa wyniosła 3,77 mln zł, firma miała w tym okresie 113,8 mln zł przychodów.

"Przychody będziemy nadal pozyskiwać także z produkcji komputerów, notebooków i serwerów, ale model tego działania będzie zmieniony. W Zatrze będzie się odbywał sam montaż, natomiast laboratorium, nadzór, wszystkie działy zajmujące się konstrukcją produktu pozostają w Optimusie" - powiedział Lorenc.

"Będziemy mieli wyższe marże na tej działalności ze względu na niższe koszty. Do tej pory operowaliśmy na dużym budynku, który nie miał funkcji produkcyjnej, mieliśmy koszty okołoprodukcyjne, rozbudowaną administrację, to wszystko zniknie" - dodał.

Lorenc prognozuje, że w tym roku Optimus sprzeda podobną jak w roku 2005 liczbę komputerów PC i co najmniej o 100 proc. więcej notebooków. Firma planuje też sprzedaż przynajmniej 2 tys. serwerów.

Optimus w 2005 roku sprzedał 72 tys. 300 sztuk komputerów PC, około 10 tys. notebooków oraz około 1,6 tys. serwerów.

Znaczne przychody jako dostawca sprzętu Optimus chce pozyskać z kontraktów realizowanych w przetargach publicznych w tym z MEiN.

"Nie jest tajemnicą, że budżet przewidziany w tym roku w MEiN na wyposażenie szkolnych pracowni internetowych to mniej więcej 925 mln zł. Chcielibyśmy uczestniczyć w tych kontraktach jako dostawca. Będziemy chcieli zwiększyć swój udział proporcjonalnie do wzrostu budżetu ministerstwa. Myślę, że minimum to przychody na poziomie 80 mln zł" - powiedział Lorenc. Dodał, że w zeszłym roku Optimus pozyskał z MEiN ponad 50 mln zł.

Lorenc poinformował, że zgodnie z wcześniej ogłoszonym planem przebiegną zwolnienia w spółce. "Doszliśmy do porozumienia z przedstawicielami załogi w zakresie zwolnień. Zaczną się one jeszcze w lutym, zwolnimy tak jak planowaliśmy 97 osób" - powiedział Lorenc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane