LOT ma 6 mln zysku i chce przejąć LGS za udziały w Petrolocie

opublikowano: 22-10-2002, 19:26

Zysk Polskich Linii Lotniczych LOT po trzech kwartałach wyniósł ok. 6 mln zł - poinformował we wtorek prezes spółki Jan Litwiński. W ubiegłym roku przewoźnik lotniczy miał 400 mln zł straty.

W ramach realizowanego przez spółkę programu naprawczego zwolniono ok. 700 jej pracowników, zmniejszono zarobki i zawieszono loty na nierentownych trasach.

W ubiegłym tygodniu rzecznik LOT-u Leszek Chorzewski mówił, że spółka podnosi tegoroczną prognozę zysku netto do 60-65 mln zł z planowanych wcześniej około 28 mln zł. Na koniec 2001 roku LOT miał 640 mln zł straty.

Polskie Linie Lotnicze LOT przewidują, że do końca roku pozbędą się udziałów w Petrolocie na korzyść PPL, w zamian za co przejmą posiadane przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze udziały w spółce LOT Ground Services - poinformował we wtorek prezes LOT.

- Do końca tego roku chcielibyśmy rozwiązać problem dwóch naszych spółek zależnych, Petrolotu i LOT Ground Services - powiedział prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Jan Litwiński po uroczystości podpisania umowy o współpracy pomiędzy LOT i Austrian Airlines.

W Petrolocie LOT posiada 49 proc. udziałów, pozostałe 51 należą do Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, z kolei w LGS polski przewoźnik kontroluje pakiet 51 proc. podczas, gdy PPL ma 49 proc. udziałów.

Litwiński powiedział, że LOT chciałby przejąć od Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze 49 proc. udziałów w LGS w zamian za 49 proc. udziałów w Petrolocie.

Nieoficjalnie pracownicy spółek mówią, że PPL chce pozbyć się udziałów w LGS, gdyż zamierza skoncentrować się na rozwoju własnej spółki (Warsaw Airport Services) o takim samym profilu działalności.

LOT Ground Services zajmuje się obsługą pasażerów i bagażu w terminalu pasażerskim oraz obsługą towarów w terminalu Cargo. Petrolot specjalizuje się w tankowaniu samolotów na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie.

LOT przewiduje giełdowy debiut w 2004 r.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / LOT ma 6 mln zysku i chce przejąć LGS za udziały w Petrolocie