Czytasz dzięki

LOT wybrał Boeinga na dostawcę samolotów dalekiego dystansu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-09-2005, 17:20

PLL LOT wybrał Boeinga na dostawcę samolotów dalekiego dystansu - poinformował w środę rzecznik prasowy LOT-u Leszek Chorzewski.

PLL LOT wybrał Boeinga na dostawcę samolotów dalekiego dystansu - poinformował w środę rzecznik prasowy LOT-u Leszek Chorzewski.

    Jak powiedział PAP, umowa opiewa na 7 samolotów Boeing 787-8; zawiera też opcję zakupu na kolejne 2 samoloty oraz prawa handlowe do kolejnych pięciu maszyn.

    Boeing został wybrany w efekcie konkursu ofert, w którym konkurował z europejskim producentem samolotów Airbusem. W maju LOT zamówił cztery brazylijskie Embraery 175.

W kwietniu zarząd PLL LOT zdecydował, że powinien to być Boeing 787 Dreamliner, a nie Airbus A350. Rada nadzorcza już kilkakrotnie odwlekała podjęcie ostatecznej decyzji i przesuwała kolejne terminy spotkań.

Wybór dostawcy samolotów długodystansowych, które mają zastąpić używane przez LOT Boeingi 767, stał się kwestią polityczną. Zarówno Waszyngton, jak i europejscy liderzy lobbowali w imieniu swoich firm. Na polskiego przewoźnika naciskali przedstawiciele UE, która chciała, by kraje członkowskie wybierały produkty unijne.

Wartość przetargu szacowana jest na 0,5 mld dolarów. Związki zawodowe zrzeszające pilotów LOT popierały wybór zarządu.

Źródło: PAP, PB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane