Lotnictwo odrywa się od ziemi

opublikowano: 29-07-2009, 13:41

Polski transport lotniczy wciąż odnotowuje ujemną dynamikę zarówno obsłużonych pasażerów jak i wykonanych operacji, jednak z miesiąca na miesiąc spadki te są coraz mniejsze.

Polskie porty lotnicze w pierwszej połowie tego roku obsłużyły łącznie (w ruchu regularnym i czarterowym) 8 mln 605 tys. pasażerów - o 12,4 % mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Takie dane podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego. W drugim kwartale tego roku liczba obsłużonych pasażerów zmniejszyła się o 11,2 % w porównaniu z drugim kwartałem roku 2008, a w czerwcu br. o 6,9% w porównaniu z czerwcem zeszłego roku. Przyrost ruchu lotniczego zanotowały w czerwcu jedynie lotniska w Rzeszowie i Poznaniu.

W pierwszym półroczu br. wszystkie polskie lotniska odnotowały ujemną dynamikę przyrostu ruchu pasażerskiego. Najbardziej dotkliwie skutki obecnej sytuacji gospodarczej odczuły lotniska w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Gdańsku, najmniej z kolei w Rzeszowie, Bydgoszczy, Katowicach oraz Poznaniu.

Należy podkreślić, iż pozytywne sygnały wciąż płyną z segmentu ruchu czarterowego, który to w pierwszym półroczu br. wzrósł o prawie 5,7%, podczas gdy ruch regularny zmniejszył się o 14,1%. Tym samym udział ruchu czarterowego wzrósł z 11,3% do 13,9%.

Urząd Lotnictwa Cywilnego obserwuje wzrost znaczenia portów regionalnych w systemie polskich lotnisk. W pierwszym półroczu ich udział zwiększył się z 54% w I półroczu 2008 r. do 56 % obecnie.

Z danych zebranych przez ULC wynika, iż sytuacja w transporcie lotniczym stabilizuje się, a nawet notuje pierwsze symptomy poprawy.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane