Lotnisko bez podwyższenia kapitału

Maria Trepińska
opublikowano: 31-08-2006, 00:00

Walne GTL nie zajęło się kwestią podwyższenia kapitału spółki, który zmieniłby układ sił w akcjonariacie. Kolejne podejście 25 września.

Pat w sprawie podwyższenia kapitału akcyjnego Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), spółki zarządzającej lotniskiem Katowice-Pyrzowice, trwa od czerwca. Wczoraj zapadła decyzja o przerwaniu obrad do 25 września. Według naszych informacji, przedstawiciele akcjonariuszy GTL spotkali się wcześniej w resorcie infrastruktury i uzgodnili, że strony wypracują porozumienie. Ma ono sprowadzać się do utrzymania status quo w akcjonariacie.

Próba sił

Gdyby doszło do podwyższenia kapitału GTL o 20 mln zł — do 100 mln zł — w drodze emisji akcji adresowanych do zarządu województwa śląskiego, który ma 39 proc. akcji, Węglokoks, drugi znaczący akcjonariusz — 42 proc. akcji, straciłby dominującą pozycję. Biorąc pod uwagę, że handlowa firma planuje zbycie swojego pakietu, znalazłaby się w trudnej sytuacji. Jej udział spadłby do 33 proc.

— GTL wymaga dokapitalizowania, ponieważ ma ambitne plany inwestycyjne — mówi Cezary Orzech, rzecznik GTL.

Ważne plany

Dlatego władze województwa śląskiego chcą wnieść aportem do GTL 5-hektarową działkę. Pojawiły się też wątpliwości co do jej wyceny. Port lotniczy potrzebuje środków na inwestycje. Część z nich ma pochodzić z podwyższenia kapitału.

Na działce, którą zamierza wnieść marszałek województwa śląskiego, GTL planuje budowę bazy cargo, która obecnie koliduje z ruchem pasażerskim, a ten z roku na rok rośnie. W 2005 r. z usług GTL skorzystało 1,1 mln pasażerów. Spółka zakończyła zeszły rok zyskiem ponad 5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu