Lotnisko Heathrow rekordzistą europejskich opóźnień

PAP
opublikowano: 01-07-2008, 20:58

Najruchliwsze europejskie lotnisko, podlondyńskie Heathrow jest zarazem najgorsze z punktu widzenia terminowości odlotów - wynika z opublikowanego we wtorek najnowszego kwartalnego raportu Stowarzyszenia Europejskich Przewoźników Lotniczych AEA (Association of European Airlines).

44,1 proc. samolotów odlatujących z Heathrow w pierwszych trzech miesiącach br. miało co najmniej 15 minut opóźnienia, podczas gdy 45,1 proc. odnotowało taką samą zwłokę przy przylocie. Średnie opóźnienie przy odlocie w I kwartale br. wyniosło 39,5 minuty, przy przylocie zaś 46 minut.

Dane wskazują na pogorszenie się sytuacji w pierwszym kwartale. W ostatnich trzech miesiącach 2007 r. opóźnienia sięgające kwadransa lub dłuższe odnotowało 39,2 proc. samolotów odlatujących i 36,3 proc. przylatujących.

Raport, oparty na danych z 27 europejskich lotnisk, wskazuje, że pierwszy kwartał br. był zarazem dwudziestym siódmym z rzędu, w którym Heathrow figurował w grupie pięciu portów notujących największe opóźnienia.

Chaos po otwarciu wbudowanego kosztem 4,3 mld funtów Terminalu 5 dodatkowo pogorszył terminowość odlotów z Heathrow w I kwartale br. Innymi ważnymi czynnikami negatywnymi były przeciągające się odprawy bagażu i opóźnienia spowodowane przez ośrodek kontroli lotów.

Rzecznik Heathrow powiedział dziennikarzom, że lotnisko pracuje na pełnych obrotach i nie ma rezerwy potencjału, co oznacza, że o powód zwłoki nietrudno. Jedyne rozwiązanie widzi w uruchomieniu trzeciego pasa startowego. Ale temu sprzeciwia się wpływowe lobby, organizując głośne protesty. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu