Kolejne lotnisko w woj. podlaskim już powstaje

opublikowano: 26-09-2018, 11:03

Rozpoczeła się budowa drugiego już samorządowego lotniska w woj. podlaskim – w Suwałkach. Samorząd stawia je dzięki dotacji spółki Fabryka Mebli Forte, która wkrótce planuje uruchomić w gminie gigantyczną produkcję mebli.

Do połowy przyszłego roku w Suwałkach powstanie lokalny port lotniczy – informuje urząd miasta. We wtorek uroczyście rozpoczęła się budowa pasa startowego o długości 1320 m i szerokości 30 m. W ramach inwestycji powstaną również: płyta do zawracania, płyta postojowa, droga kołowania i infrastruktura techniczna.

Wczoraj rozpoczęła się budowa  pasa startowego w podlaskim miasteczku.  W symbolicznym, przedwyborczym, wbiciu łopaty pod budowę pasa startowego w Suwałkach wzięli udział prezydent miasta, przedstawiciele zarządu województwa praz firma Forte, która wyłożyła na inwestycję 10 mln zł. Byli też wykonawcy - Konsorcjum Prasko Wegarten.
Zobacz więcej

ZE WSPARCIEM LOKALNEJ FABRYKI:

Wczoraj rozpoczęła się budowa  pasa startowego w podlaskim miasteczku.  W symbolicznym, przedwyborczym, wbiciu łopaty pod budowę pasa startowego w Suwałkach wzięli udział prezydent miasta, przedstawiciele zarządu województwa praz firma Forte, która wyłożyła na inwestycję 10 mln zł. Byli też wykonawcy - Konsorcjum Prasko Wegarten. Fort. UM Suwałki

– Plany dla tej inwestycje klarowały się 12 lat. Pierwotnie miało być to lotnisko regionalne. Na szczęście tak się nie stało, bo nawet większe miasta niż Suwałki nie radzą sobie z utrzymaniem takich lotnisk – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 

Lotnisko w Suwałkach będzie małym portem – nie będzie obsługiwać stałych połączeń lotniczych. Będzie z niego za to korzystać loklany biznes i operatorzy turystyczni, którym posłuży do obsługi ruchu czarterowego. Z nowego pasa startować będą samoloty pasażerskie (przewożące do 50 osób), w tym śmigłowce, szybowce, motolotnie, awionetki i małe samoloty o napędzie tłokowym. Zarządcą lotniska będzie Suwalska Szkoła Lotnicza. 

– Zadbaliśmy o to, aby w perspektywie lat można było to lotnisko rozbudować, ale to sprawa dla kolejnych pokoleń – dodaje prezydent miasta. 

Inwestycja ma kosztować  27 mln zł. Kwota – podkreśla Czesław Renkiewicz – przekroczyła możliwości miasta. Ze wsparciem przyszła lokalna firma - Fabryka Mebli Forte, która w Suwałkach produkuje płyty wiórowe i buduje kolejną fabrykę mebli (jedną z największych w Europie). W ubiegłym roku spółka podpisała z samorządem umowę na dofinansowanie inwestycji kwotą 10 mln zł. We wrześniu z kolei zgodę na dotację dał samorząd województwa, który przekazał na przedsięwzięcie 6 mln zł. W kasie gminy na inwestycję zarezerwowano 15 mln zł. 

Wykonawcą zostało konsorcjum Prasko Wegarten. O kontrakt w przetargu, który rozstrzygnięto w wakacje, starało się łącznie aż pięć firm i konsorcjów. 

Równolegle w woj. podlaskim powstaje port lotniczy w Białystoku, na Krywlanach, na budowę którego samorząd wjewództwa przyznał niedawno miastu 16 mln zł. Łączny koszt inwestycji to ponad 45 mln zł - z informacji w loklanych mediach wynika, że nowy pas startowy jest już niemal gotowy. 

Jeszcze do niedawna mówiło się o budowie dużego, regionalnego portu w tej częsci Polski. W sprawie inwstycji mieszkańcy głosowali w lokalnym referendum, choć wymagałaby ona, według szacunków, nakładów rzędu nawet 320 mln zł i prawdopodobnie okazałaby się nierentowna. W ubiegłym roku samorząd województwa zwrócił się o wsparcie finansowe do rządu Beaty Szydło, z negatywnym skutkiem. Po odmowie regionalne władze zdecydowały się na wsparcie budowy mniejszego portu w Białymstoku, na terenach gdzie dzisiaj działa loklany aeroklub. Lotnisko w Suwałkach będzie drugą tego typu inwestycją w regionie, rozpoczętą w ostatnim czasie. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu