Lotos będzie wspierał pozyskanie biopaliw drugiej generacji z konopi

  • PAP
opublikowano: 19-09-2018, 16:30

Koncern paliwowy Lotos oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania podpisali w środę list intencyjny, który pozwoli na dokończenie badań nad bioetanolem drugiej generacji z masy konopnej.

List podpisali p.o. dyrektora Instytutu prof. Małgorzata Zimniewska oraz członek zarządu ds. finansowych Lotosu Robert Sobków. List został podpisany w Warszawie w obecności ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, podczas konferencji "Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki".

Jak zauważyła szefowa Instytutu, rozwój bioetanolu wyższej generacji z roślin konopnych jest zarówno w interesie Instytutu jak i grupy Lotos, ale także w interesie Polski. "Mamy możliwość wytworzenia biopaliw drugiej generacji z polskich komponentów, z polskich roślin odpadowych - masy konopnej" - mówiła.

Biopaliwa drugiej generacji, to biopaliwa otrzymywane z materiałów, które nie stanowią żadnej konkurencji dla żywności.

Wyjaśniła, że zainteresowanie grupy Lotos technologią opracowaną przez Instytut, którą opracowano w skali laboratoryjnej, doprowadziło do spotkania i wstępnego omówienia zasad współpracy, w wyniku czego został sformułowany list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie biopaliw.

Zimniewska przypomniała, że Polskę obowiązuje unijna dyrektywa, która nakazuje wykorzystanie biopaliw wyższej generacji jako dodatku paliw płynnych. Dodała, że współpraca z Lotosem daje możliwość Instytutowi wdrożenia na szeroką skalę wyników badań nad wykorzystaniem biopaliw z biomasy konopnej" - powiedziała.

Zadowolenie z podpisania listu intencyjnego wyraził także przedstawiciel Lotosu, który stwierdził, że list intencyjny jest dopiero początkiem drogi do pozyskania polskich biopaliw wyższej generacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu