Lotos chce przeprowadzić ofertę publiczną 16-30 maja

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-04-2005, 18:45

Grupa Lotos, której akcje zostały w czwartek dopuszczone do obrotu, chciałaby przeprowadzić ofertę publiczną swoich akcji między 16 a 30 maja. Spółka liczy na debiut na giełdzie w pierwszej połowie czerwca.

Grupa Lotos, której akcje zostały w czwartek dopuszczone do obrotu, chciałaby przeprowadzić ofertę publiczną swoich akcji między 16 a 30 maja. Spółka liczy na debiut na giełdzie w pierwszej połowie czerwca.

    "Prospekt emisyjny zostanie opublikowany na początku maja" - powiedział w czwartek PAP rzecznik spółki Marcin Zachowicz.

    Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) dopuściła w czwartek do publicznego obrotu 113 mln 700 tys. akcji serii A i B Grupy Lotos. W ofercie ma zostać zaoferowanych 35 mln akcji serii B z podwyższenia kapitału i do 8,9 mln akcji serii A, które będzie sprzedawała Nafta Polska.

    Spółka podała, że spodziewa się ustalenia przez resort skarbu przedziału cenowego papierów 13 maja. Ostateczna cena emisyjna akcji serii B i cena sprzedaży papierów serii A ma zostać ustalona 30 maja.

    Lotos nie poinformował jak będzie wyglądała struktura oferty -  ile papierów będą mogli objąć inwestorzy indywidualni, a ile instytucjonalni.

    Po zakończeniu sprzedaży akcji Lotosu, Skarb Państwa będzie kontrolował przynajmniej 51 proc. akcji spółki, która z nowej emisji chce pozyskać około 900 mln zł.

    Środki z emisji spółka chce przeznaczyć na rozwój, a przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobowych z 4,5 do 6 mln ton ropy naftowej rocznie i budowę instalacji IGCC do zgazowania ciężkich pozostałości po przerobie ropy naftowej i rozwój własnej sieci detalicznej.

    W ubiegłym roku zysk netto Grupy Lotos wzrósł do 534 mln zł przy 10,2 mln zł przychodów. Spółka zapowiada, że tegoroczne wyniki będą słabsze, gdyż w gdańskiej rafinerii zaplanowano w tym roku kilkutygodniową przerwę remontową.

    W skład grupy, oprócz gdańskiej rafinerii wchodzi Petrobaltic i trzy rafinerie południowe: Czechowice, Jasło i - znajdująca się w upadłości - Rafineria Glimar. Prawdopodobnie środki z nowej emisji zostaną też przeznaczone nawykup od Nafty Polskiej papierów rafinerii południowych i Petrobalticu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane