Lotos gotowy na biopaliwa

DI
opublikowano: 05-12-2007, 12:38

Grupa LOTOS postawi w przyszłym roku na  100-proc. biodiesla. Paliwo w całości powstałe z tłuszczów organicznych nie trafi na razie na stacje paliw, ale będą mogli je kupić klienci instytucjonalni.

Osiągnięcie Narodowego Celu Wskaźnikowego, czyli minimalnego udziału biokomponentów oraz innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw i biopaliw zużywanych w transporcie w ciągu roku, Grupa LOTOS osiągnie poprzez skierowanie do sprzedaży m.innymi 100% biopaliwa produkowanego w nowej fabryce biokomponentu FAME (z ang. Fatty Acid Methyl Ester) w Czechowicach-Dziedzicach na Śląsku oraz produkcję oleju napędowego i benzyny z udziałem biokomponentów w wielkości do 5%. Taka strategia pozwoli na sprostanie wymogom prawnym i jednocześnie wpłynie optymalnie na ekonomię produkcji i sprzedaży biopaliw przez LOTOS.

Budowana kosztem ok. 80 mln zł fabryka w Czechowicach-Dziedzicach zostanie uruchomiona na początku drugiego kwartału przyszłego roku. Jej projektowa zdolność produkcyjna to 100 tys. ton biokomponentu FAME rocznie. Już w październiku br. spółka LOTOS Biopaliwa - właściciel i operator nowobudowanej instalacji FAME - zawarła z firmą KOMAGRA umowę na dostawy surowego oleju rzepakowego. Wart 0,5 mld zł kontrakt ma na celu zapewnienie dostaw podstawowego surowca dla powstającej na Śląsku fabryki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane