Lotos gotowy na kryzys

  • Paweł Janas
opublikowano: 12-01-2012, 00:00

Paliwowa grupa liczy, że zamrożenie inwestycji i cięcie kosztów przyniesie 220 mln zł oszczędności.

Pomorska spółka szykuje się na trudne czasy w światowej gospodarce. Opracowała więc „Program Optymalnej Ekspansji”, czyli powtórkę pakietu antykryzysowego z 2009 r., choć na sporo mniejszą skalę.

— Dzięki programowi powinniśmy uzyskać w tym roku dodatkowe 220 mln złotych — deklaruje Mariusz Machajewski, wiceprezes spółki ds. ekonomiczno-finansowych. Z tej kwoty 100 mln zł będzie pochodziło z zamrożenia niektórych inwestycji. Cięcia obejmą m.in. wybrane inwestycje w logistykę, prace modernizacyjne w rafinerii, np. związane z produkcją asfaltów i olejów.

— Nie wycofujemy się z kluczowych planów rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej oraz zwiększania udziałów w detalicznym i hurtowym rynku paliw — mówi Mariusz Machajewski.

Grupa ograniczy wzrost zatrudnienia, a w planach jest zmniejszenie kosztów administracyjnych, wydatków na marketing i sponsoring. Szczegółowych decyzji jeszcze nie ma. Jak ten plan oceniają analitycy?

— To poduszka bezpieczeństwa dla spółki. Jest niezbędna w sytuacji rozchwianej sytuacji makroekonomicznej, braku pewności co do wielkości przepływów pieniężnych i w związku rozpoczęciem obsługi kredytu zaciągniętego na realizację Programu 10 + — mówi Kamil Kliszcz z DM BRE Banku.

Grupa Lotos nadal nie ujawnia planów związanych z rozwojem segmentu upstream. Chętniej mówi o rozwoju działalności handlowej. Wiceprezes Maciej Szozda zapowiada na ten rok m.in. dalszy rozwój stacji ekonomicznych Optima. Zgodnie z obietnicami, do końca minionego roku Lotos uruchomił 50 tego typu obiektów. W tym roku liczba ma zostać podwojona. Wczoraj spółka poinformowała też o sfinalizowaniu sprzedaży spółki Lotos Parafiny na rzecz firmy Krokus Chem. Wartości transakcji nie ujawniono. Mariusz Machajewski nie wykluczył podobnych transakcji, które mogą objąć spółki „usługowe”. Nie ujawnił jednak ich nazw i wykluczył, by do jakiejkolwiek mogło dojść w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy