Lotos i Remontowa LNG chcą budować pilotażowy system dystrybucji LNG

  • PAP
opublikowano: 25-01-2018, 16:44
aktualizacja: 25-01-2018, 16:45

Grupa Lotos i Remontowa LNG Systems podpisały list intencyjny ws. budowy pilotażowego systemu dystrybucji LNG – podał Lotos. Współpraca ma umożliwić dystrybucję LNG np. transportem kolejowym i śródlądowym. Realizacja programu będzie współfinansowana z funduszy UE.

Lotos poinformował w czwartek, że „Grupa Lotos i Remontowa LNG Systems podpisały list intencyjny w sprawie budowy pilotażowego systemu dystrybucji LNG”.

Spółka wyjaśniła, że projekt „obejmuje zaprojektowanie, budowę i przeprowadzenie badań pilotażowej stacji dokującej”. Realizacja projektu będzie współfinansowana ze środków UE w ramach programu "Łącząc Europę" (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Zaznaczono, że „niezależnie od dotacji Remontowa LNG Systems opracowała koncepcję wykorzystania kontenerów LNG do bunkrowania statków”.

Cytowany w komunikacie prezes Zarządu Remontowa LNG Systems sp. z o.o., Krzysztof Gerowski przyznał, że spółka szukała „partnera strategicznego, który ma niezbędne kompetencje i jest zainteresowany realizacją dostaw, sprzedażą i dystrybucją LNG do klientów końcowych oraz pełnieniem roli operatora tego systemu”.

„Grupa Lotos jest zainteresowana realizacją projektów wykorzystania oraz dystrybucji LNG na rynek lądowy i morski” – zapewnił wiceprezes Zarządu ds. strategii i rozwoju., Grupy Lotos S.A., Mateusz Aleksander Bonca. Zwrócił uwagę, że „przedsięwzięcie wpisuje się w strategię rozwoju grupy kapitałowej”. „Lotos dąży do uzyskania pozycji lidera we wdrażaniu paliw alternatywnych nowej generacji, do których zalicza się CNG i LNG” – dodał.

Zapowiedziano, że współpraca spółek „umożliwi dalszą dystrybucję LNG, przy wykorzystaniu wszystkich możliwych środków transportu”. Chodzi o wykorzystanie, nieeksploatowanych do tej pory w tych celach transportów: kolejowego, śródlądowego i morskiego. Zakłada się, że dodatkową funkcjonalnością stacji będzie możliwość tankowania L-CNG.

Remontowa LNG Systems sp. z o.o. należy do grupy kapitałowej Remontowa Holding. Firma powstała w 1945 r. a od 2013 r. specjalizuje się w produkcji systemów zasilania LNG. Jest jedną z nielicznych na świecie produkujących paliwowe systemy LNG przeznaczone do instalacji na statkach. Spółka wykonała i dostarczyła kompletny system zasilania LNG m.in. na prom Samso (obecna nazwa: Prinsesse Isabella) – pierwszy prom z napędem LNG w Unii Europejskiej, zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

Lotos to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. Wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Jest właścicielem zlokalizowanej w Gdańsku, jednej z najnowocześniejszych europejskich rafinerii. Zaopatruje w paliwa prawie 1/3 polskiego rynku, posiada prawie 500 stacji paliw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu