Lotos liczy na pieniądze w grudniu

KZ, ISBNews
opublikowano: 13-10-2014, 13:17

Grupa Lotos liczy na pozyskanie środków z zatwierdzonej niedawno emisji akcji - o wartości ok. 1 mld zł - w grudniu tego roku i planuje wydatkować te środki głównie na poszukiwania i wydobycie węglowodorów, wynika z wypowiedzi prezesa spółka Pawła Olechnowicza.

 Na razie Lotos nie podaje jeszcze bliższych szczegółów dotyczących projektu petrochemicznego.

"Na dzisiaj Lotos mówi głównie o potrzebach finansowania strategii, w której petrochemia jest odległa, a dotyczy to inwestowania w przemysł rafineryjny, ale głównie w przemysł poszukiwania i wydobycia węglowodorów. Sadzę, że w grudniu uda nam się pozyskać środki z rynku na realizację tych przedsięwzięć" - powiedział Olechnowicz dziennikarzom.

Na początku września nadzwyczajne walne zgromadzenie Grupy Lotos zdecydowało o wyrażeniu zgody na podwyższenie kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji dla dotychczasowych akcjonariuszy. Dzień prawa poboru dla akcjonariuszy spółki ustalono na 18 listopada 2014 r.

Wcześniej Grupa Lotos informowała, że planuje pozyskać z emisji akcji ok. 1 mld zł, a wpływy zostaną przeznaczone na wsparcie realizacji strategii, polegającej na przeprowadzaniu dalszych inwestycji służących zwiększeniu kompleksowości rafinerii oraz wzrostowi własnego wydobycia węglowodorów.

"W listopadzie - grudniu będzie więcej informacji, jak wygląda nasze podejście do projektu petrochemicznego. Będziemy mówić wtedy o tym, jak wygląda studium wykonalności, co ten projekt dla nas oznacza" - powiedział też Olechnowicz dziennikarzom.

W grudniu ub.r. Grupa Lotos i Zakłady Azotowe Tarnów-Mościce (ZAT) zawarły alians w sprawie budowy linii petrochemicznej. Ówczesny minister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiadał, że inwestycja może kosztować 5-6 mld zł. Projekt miał zacząć się na przełomie 2014/2015, a na przełom 2017/2018 zakładano oddanie go do użytku.

Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos
Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu"
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ISBNews

Polecane