Lotos rusza po terminal asfaltowy od Brytyjczyków

PJ
opublikowano: 12-03-2008, 00:00

Rafineria chce

Rafineria chce

zwiększyć produkcję

i sprzedaż asfaltów,

powstających

w terminalu BP w Ścinawie,

który trafił na sprzedaż.

Kilka tygodni temu BP Polska wystawił na sprzedaż terminal asfaltowy w Ścinawie na Dolnym Śląsku. Zakład zajmuje się ulepszaniem, czyli modyfikacją asfaltów. Jerzy Brniak, prezes brytyjskiej spółki, informuje, że toczą się wstępne rozmowy z kilkoma potencjalnymi kupcami. Kto to jest? Tego nie ujawnia. My jednak wiemy, że na terminal zerka m.in. Grupa Lotos, największy obecnie producent asfaltów w Polsce.

— Jesteśmy zainteresowani zakupem tego terminalu — potwierdza Marcin Zachowicz, rzecznik pomorskiej spółki.

Nie udało nam się wczoraj dowiedzieć, dlaczego Lotos chce iść na zakupy. Na pewno chce wzmocnić pozycję na rynku. Spółka Lotos Asfalt sprzedała w ubiegłym roku w Polsce i za granicą około 900 tys. ton asfaltów. To o 100 tys. ton więcej niż w 2006 r. A to nie koniec. Firma chce zwiększać podaż wysokiej jakości asfaltów (a więc takich, jakie powstają też w Ścinawie). W 2010 r. sprzedaż ma osiągnąć poziom 1,3 mln ton rocznie. Spółka liczy m.in. na realizację planów rozbudowy infrastruktury drogowej pod kątem EURO 2012.

— Lotos Asfalt mógłby wykorzystać terminal jako bazę magazynową oraz kontynuować produkcję tzw. asfaltów modyfikowanych. Należy jednak pamiętać, że obiekt ma nieuregulowane kwestie związane z ochroną środowiska. Leży też z dala od głównych obszarów inwestycji infrastrukturalnych — komentuje Dariusz Słotwiński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych.

Coś w tym musi być, co zresztą przyznaje BP Polska.

— Nie było możliwości dalszego dynamicznego rozwoju terminalu, a kontynuowanie tej działalności na dłuższą metę nie było opłacalne. Ponadto pojawiały się problemy z zaopatrzeniem w surowiec — zaznacza Jerzy Brniak.

Być może też dlatego o zakupie terminalu nie myśli Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu