Lotos sięga po 4,4 mld zł

PJ
opublikowano: 21-12-2007, 00:00

Lotos negocjuje megakredyt. To druga, większa transza. Spółka podpisała umowę na około 1 mld zł.

Lotos negocjuje megakredyt. To druga, większa transza. Spółka podpisała umowę na około 1 mld zł.

Grupa Lotos prowadzi negocjacje w sprawie uzyskania kredytu przeznaczonego na realizację programu rozwoju i modernizacji rafinerii znanego jako 10+. W grę wchodzi nie mała kwota, bo aż 1,75 mld USD (około 4,4 mld zł według kursu z 19 grudnia).

— Pieniądze zostaną przeznaczone na finansowanie programu 10+ oraz na finansowanie kapitału obrotowego — mówi Mariusz Machajewski, wiceprezes Grupy Lotos ds. finansowych.

Możliwe, że w udzieleniu kredytu wezmą też udział banki, które dzisiaj podpisały z Lotosem umowę kredytową na 400 mln USD (około 1 mld zł). Chodzi o konsorcjum czterech banków: Pekao (największy udział — 120 mln USD), BRE Banku, Rabobank Polska (po 115 mln USD) oraz PKO BP (50 mln USD). Kredyt pójdzie na finansowanie i refinansowanie zapasów spółki.

Kredyt uzyskany wczoraj ma być przeznaczony także na realizację programu 10+. Tu jednak pojawiają się wątpliwości. Całkowity koszt realizacji programu Lotos wyliczył na 5,4 mld zł, czyli tyle, ile wynosi suma kredytu już otrzymanego i tego, o który spółka się stara. Przy tym Lotos podtrzymuje, że udział finansowania zewnętrznego ma wynieść 70 proc. (!). Pytania się mnożą. Czy zatem uzyskanego wczoraj kredytu nie należy liczyć do środków już uzyskanych na realizację 10+? A może Lotos nie ma jeszcze zapewnionego finansowania zewnętrznego?

— 5,4 mld zł to koszt bezpośredniej realizacji inwestycji. Z tego 70 proc. będzie pochodziło z kredytów. Natomiast pozyskany przez nas wczoraj kredyt stanowi dodatkowy, niezbędny element finansowania programu — twierdzi Mariusz Machajewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane