Lotos wykupi akcje pracownicze. Za rok

PJ
opublikowano: 05-08-2009, 00:00

Bądźcie jeszcze przez chwilę cierpliwi — z takim przesłaniem zgłasza się do załóg Jasła i Czechowic pomorska grupa.

Bądźcie jeszcze przez chwilę cierpliwi — z takim przesłaniem zgłasza się do załóg Jasła i Czechowic pomorska grupa.

Wiele lat temu pracownicy rafinerii w Jaśle i Czechowicach otrzymali blisko 15-procentowe pakiety pracownicze. W 2005 r. kontrolę nad tymi spółkami przejęła Grupa Lotos. Gdy w tym samym roku debiutowała na GPW, pracownicy rafinerii południowych liczyli, że także ich akcje trafią na parkiet. Tak się jednak nie stało, za to Lotos zaczął obiecywać, że akcje załogi wykupi. Sprawa się odwlekała, a przeszkodą miał być m.in. niezakończony proces wnoszenia resztówek tych rafinerii, znajdujących się w posiadaniu skarbu państwa (SP), do Grupy Lotos. Bariera zniknęła w ostatnich tygodniach, gdy SP dokonał takiej transakcji. Pracownicy znowu jednak muszą uzbroić się w cierpliwość

— Rozwiązania dotyczące akcji pracowniczych Lotos Jasło i Czechowice będą gotowe do końca bieżącego roku. Ich wdrożenia należy oczekiwać w 2010 r. — mówi "PB" Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu.

Czeka na nie kilka tysięcy osób. Nikt dziś nie jest w stanie podać precyzyjnej liczby zainteresowanych.

Teoria i praktyka

Zdaniem przedstawicieli związków zawodowych, w lipcu prezes Olechnowicz tłumaczył opóźnienia zaangażowaniem finansowym koncernu w realizację programu 10+. Trudno się zresztą dziwić argumentom szefa pomorskiej grupy. Tylko powodzenie tej gigantycznej inwestycji może sprawić, że w ogóle będzie z czego wziąć pieniądze na wykup akcji. Pytanie, jakie kwoty wchodzą w grę. W przypadku Lotos Jasło wartość nominalna jednej akcji wynosi 8 zł. Łącznie cały pakiet byłby wart około 7,2 mln zł. W przypadku Czechowic przy cenie nominalnej 10 złoty za akcję pakiet walorów kosztowałby ponad 11 mln zł. To jednak tylko czysta teoria. Z pomocą przychodzi niedawno dokonana wycena pakietów tych spółek. Skarb państwa w zamian za emisje akcji serii C wniósł do Grupy Lotosu 5–procentowe pakiety akcji Czechowic i Jasła. Wycenę obu spółek sporządziła firma Doradca Auditors. Według niej, 5 proc. Lotosu Czechowice jest warte 2,7 mln zł, a Jasła 1,33 mln zł. Z prostego przemnożenia wynikałoby, że za 15-procentowe pakiety akcji pracowniczych załoga Jasła otrzymałaby dziś około 4 mln zł, a Czechowic — 8,1 mln zł.

Nigdy w życiu!

Sami związkowcy przyznają, że jest niewielka szansa, by Lotos chciał wykupić akcje po cenie nominalnej (za wysoka).

— Nie pozwolimy jednak, by zostały one od nas wykupione za symboliczną złotówkę — mówi Władysław Marek, przewodniczący Związku Zawodowego Naftowiec z Jasła.

Skąd taka obawa? W 2005 r. Grupa Lotos kupiła m.in. 80,04 proc. akcji Rafinerii Czechowice za 13,78 mln zł oraz 80,01 proc. akcji Rafinerii Jasło właśnie za 1 zł!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy