Lotos zerka na stacje Jet

Paweł Janas
opublikowano: 15-12-2006, 00:00

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Lotos ma chrapkę na stacje Jet. Spółka zaprzecza, ale wiadomość pochodzi z kręgów rządowych.

Okazuje się, że nie tylko rosyjski Łukoil interesuje się stacjami paliw należącymi do amerykańskiego koncernu ConocoPhillips. Ochotę na przejęcie sieci 82 placówek działających w Polsce z logo Jet ma także podobno Grupa Lotos, druga co do wielkości spółka paliwowa w naszym kraju. Tak twierdzi nasze wiarygodne źródło.

— Lotos przyglądał się możliwości albo zakupu stacji amerykańskiego koncernu działających na terenie Polski, albo praw do używania na terenie naszego kraju brandu Jet. Ten znak kojarzony jest z dobrej jakości paliwami i niższymi od konkurencji cenami paliw —mówi osoba z kręgów rządowych.

Notabene paliwa na stacjach Jet dostarczane są od marca właśnie przez Lotos. Podpisany w tym roku kontrakt wart 1 mld zł wygasa z końcem 2006 r.

Spółka zaprzecza jednak, jakoby negocjowała z Amerykanami.

— Nie jesteśmy zaangażowani w proces sprzedaży przez ConocoPhillips sieci stacji Jet —ucina Marcin Zachowicz, rzecznik Grupy Lotos.

Warto jednak przypomnieć, że w 2005 r. tuż przed zakupami sieci Esso i Slovnaft w Polsce spółka unikała odpowiedzi na pytanie, czy stara się o przejęcie tych stacji. Tymczasem w grudniu 2005 r. kupiła ostatecznie od amerykańskiego koncernu ExxonMobil 39 stacji paliw Esso oraz 14 działek pod budowę nowych. Wartość transakcji wyniosła 278,5 mln zł. Z kolei w marcu tego roku Lotos sfinalizował przejęcie m.in. 12 stacji Slovnaftu oraz dwóch nieruchomości przeznaczonych pod budowę nowych stacji. Cena netto transakcji wyniosła 15 mln EUR. Inna sprawa, że zdaniem niektórych analityków (np. Ludomira Zalewskiego z DM PKO BP), efekty tych przejęć nie są dla spółki do końca zadowalające. A to może zniechęcać…

Przypomnijmy, że w tym tygodniu Leonid Fiedun, wiceprezes rosyjskiego Łukoilu, poinformował, że koncern planuje przejąć od ConocoPhillips 376 europejskich stacji paliw działających z logo Jet. Zdaniem mediów, transakcja miałaby też dotyczyć 82 amerykańskich stacji w Polsce. Co ciekawe, negocjacje w tej sprawie wcale jeszcze się nie zakończyły.

— Rozmawiamy z Łukoilem o europejskich stacjach paliw, ale negocjacje jeszcze się nie zakończyły — ucina Phil Blackburn, rzecznik koncernu ConocoPhillips.

Ponadto zapowiadana rosyjsko-amerykańska transakcja miałaby dotyczyć tylko części aktywów Conoco na Starym Kontynencie.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane