PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Łotwa: od 2021 r. media publiczne bez reklam

  • PAP
opublikowano: 20-06-2018, 21:03
aktualizacja: 20-06-2018, 21:04

Od 2021 w mediach publicznych na Łotwie - Latvijas Televizija i Latvijas Radio - nie będzie już reklam - zdecydował w środę łotewski parlament. Lukę finansową, jaką spowoduje wycofanie się z płatnych reklam, mają wypełnić dodatkowe środki z budżetu.

Wielkość tej dopłaty z kasy państwowej ma być ustalana w ramach debaty budżetowej. W jednym z programów łotewskiego radia mówiono o ok. 14 milionach euro rocznie.

W uchwalonej w środę nowelizacji ustawy o mediach elektronicznych znalazł się też zapis dotyczący obowiązku "precyzyjnego i neutralnego" informowania o wydarzeniach. Agencja dpa odnotowuje, że podczas debaty w parlamencie łotewski nadawca publiczny był wielokrotnie krytykowany - zarzucano mu, że nie realizuje swej misji w sposób optymalny i że nie do wszystkich grup społecznych adresuje swe programy.

W ramach walki z dezinformacją, propagandą i mową nienawiści poszerzono uprawnienia Krajowej Rady ds. Mediów Elektronicznych (NEPLP) w zakresie zamykania kanałów telewizyjnych. NEPLP otrzymuje też prawo do blokowania stron internetowych, na których nielegalnie zamieszczane są materiały audiowizualne. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane