Łowcy głów poszukują pracowników dla dużych

Tadeusz Stasiuk
30-03-2001, 00:00

Zawirowania rynku utrudniają prognozy

Inwestorzy chętnie spekulują pod czynniki makroekonomiczne

Oczekiwania rynku związane z obniżką stóp procentowych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce są już od dłuższego czasu jednym z głównych czynników determinujących spekulacje na giełdowych parkietach.

Cykliczne zmiany nastrojów na rynku prowadzą do huśtawki giełdowych indeksów, co w znaczący sposób utrudnia prognozowanie przyszłej koniunktury na parkietach.

Gdyby strategię inwestycyjną oprzeć wyłącznie na prognozach przyszłych zysków giełdowych spółek, pole manewru byłoby bardzo niewielkie. Dotyczy to przede wszystkim spółek reprezentujących sektor zaawansowanych technologii. W ich przypadku niemal na palcach jednej ręki można policzyć podmioty, które nie poinformowały w ostatnim czasie rynku o spodziewanych problemach ze zwiększeniem sprzedaży czy też osiągnięciem odpowiedniego poziomu rentowności. Na rodzimym rynku też nie jest wesoło. Spółki IT, które zdecydowały się opublikować prognozy wyników finansowych, co prawda w większości przypadków zapowiadają wzrost odpowiednich wartości w bilansie, niemniej jednak oczekiwana dynamika nie jest rewelacyjna. Przy tym należy pamiętać, że większość tych firm prognozuje wzrost odnosząc się do co najmniej „słabych” wyników z ubiegłego roku. Wybór ewentualnej inwestycji pod kątem prognozowanych wyników finansowych nie może więc być ostateczny i decydujący.

W wielu przypadkach pomocna może być też analiza techniczna. Dotyczy to jednak przede wszystkim akcji, które charakteryzują się swego rodzaju cyklicznością notowań i są w miarę odporne na wpływ nieprzewidywalnych czynników zewnętrznych. W przeciwnym bowiem przypadku mamy do czynienia z trudno prognozowalnymi wahaniami wyceny, która determinowana jest w całym okresie w mniejszym stopniu wydarzeniami w spółce, a w decydującym stopniu przez jej otoczenie.

Nic dziwnego, że przy takim rozchwianiu rynku, z jakim mamy do czynienia w ciągu ostatnich miesięcy, inwestorzy spekulują głównie pod znaczące czynniki makroekonomiczne, gdyż w ich przypadku łatwo znaleźć odpowiednie przełożenie nie tylko na poszczególne spółki, ale i na całe sektory. Dotyczy to przede wszystkim stóp procentowych, kursów walut i inflacji, które to czynniki implikują kondycję całych sektorów gospodarki.

Tadeusz Stasiuk

t.stasiuk@pb.pl tel. (22) 611-62-40

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Łowcy głów poszukują pracowników dla dużych