Lowe: australijska gospodarka w "łagodnym punkcie zwrotnym"

opublikowano: 24-09-2019, 13:45

Philip Lowe, kierujący australijskim bankiem centralnym (RBA) powtórzył, że największa gospodarka Antypodów znajduje się w „łagodnym punkcie zwrotnym”. Jego wtorkowa wypowiedź, nie dała odpowiedzi na pytanie, czy w najbliższej przyszłości należy oczekiwać obniżki stóp procentowych.

Na przyszłotygodniowym zebraniu ponownie dokonamy podsumowania danych - powiedział prezes Banku Rezerw Australii. Może być konieczne dalsze złagodzenie polityki pieniężnej. Chociaż jesteśmy w łagodnym punkcie zwrotnym i oczekujemy, że wzrost zdynamizuje się, to siła i trwałość tego wzmocnienia wciąż będzie widoczna – dodał Lowe.

Philip Lowe
Zobacz więcej

Philip Lowe fot. Bloomberg

RBA w czerwcu i lipcu obniżył benchmarkową stopę procentową do 1 proc. i potwierdził, że przedłużono okres niskich stawek, ponieważ utrzymująca się niepewność za granicą i słabe wydatki gospodarstw domowych hamują gospodarkę. Lowe podkreślił, że w ciągu ostatniego roku „nie odnotowano żadnego wzrostu konsumpcji”, wynik, który określił jako niezwykły, biorąc pod uwagę stan zatrudnienia, pozostał silny.

Przewidując poprawę koniunktury, szef RBA zauważył, że wzrost PKB w pierwszej połowie tego roku był silniejszy niż w drugiej połowie 2018 r. i powiedział, że RBA oczekuje „dalszego skromnego wzrostu” w nadchodzących kwartałach.

Lowe szacuje, że rządowy zwrot gotówki zwiększy zagregowany dochód gospodarstwa domowego o 0,6 proc. w tym roku, dodając, że wcześniejsze doświadczenia sugerują, że zostanie wydana około połowa zwrotów podatków.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu