LPP dmucha na zimne

MB
opublikowano: 24-11-2008, 00:00

Odzieżowy gigant zwołał dodatkowe walne, bo drobny akcjonariusz chce przeszkodzić konsolidacji z Artmanem.

Odzieżowy gigant zwołał dodatkowe walne, bo drobny akcjonariusz chce przeszkodzić konsolidacji z Artmanem.

Wydawało się, że przyłączenie Artmana do LPP będzie formalnością. A jednak. Jeden z drobnych akcjonariuszy postanowił "namieszać" i de facto zablokować zmiany właścicielskie. Dlatego zarząd nieoczekiwanie i dla świętego spokoju podjął decyzję o zwołaniu na 15 grudnia walnego, by nic nie stało już na przeszkodzie do konsolidacji.

LPP grzmi...

Pomorska spółka otrzymała informację, że do gdańskiego sądu wpłynął wniosek jednego z akcjonariuszy (który posiada pięć akcji LPP) o dopuszczenie do udziału w sprawie podwyższenia kapitału spółki. Nowe walory mają trafić właścicieli krakowskiego Artmana. Tymczasem w sądowym wniosku drobny akcjonariusz żąda odmowy wpisu do rejestru wskazanych zmian z uzasadnieniem, iż nie został spełniony warunek zawieszający uchwały w sprawie podwyższenia kapitału spółki. Jego zdaniem, LPP nabyła część akcji Artmana od innych podmiotów niż wskazane w treści uchwały. Zarząd jest jednak innego zdania.

— Wszystkie warunki umowy zostały spełnione, bo przewidywała ona możliwość wniesienia akcji przez właścicieli Artmana do zamkniętego funduszu inwestycyjnego. Ten zaś stawał się stroną tej umowy — mówi Dariusz Pachla, wiceprezes LPP.

Forum X Fundusz Inwestycyjny Zamknięty przejął obowiązki założycieli Artmana i na zasadach przewidzianych w tej umowie zbył wniesione do niego akcje Artmana na rzecz LPP.

— Dlatego wniosek akcjonariusza jest bezzasadny. Posiada on pięć akcji LPP i obawia się, że jego udziały w spółce, w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, rozwodnią się. Jego działania są sprzeczne z interesem spółki, bo skutkiem podwyższenia kapitału jest znaczące zwiększenie kapitalizacji i możliwości finansowych LPP (łącznie o 94 mln zł) — mówi Dariusz Pachla.

... i się asekuruje

Zarząd firmy podkreśla też, że akcjonariusz nie uczestniczył w czerwcowym zgromadzeniu i nie skorzystał z żadnego przewidzianego w przepisach prawa rodzajów zaskarżania uchwały walnego. Mimo to władze LPP zdecydowały się zwołać nowe walne "z daleko posuniętej ostrożności, mając na uwadze interes spółki i pozostałych akcjonariuszy"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane