LPP też miało stratę

KZ
14-05-2009, 09:13

Lider branży odzieżowej, kierowany przez Marka Piechockiego, nie ustrzegł się skutków kryzysu. Po raz pierwszy od trzech lat spółka zakończyła kwartał pod kreską. Kurs nurkuje.

Po akcjonariuszach Monnari Trade, Redanu i Artmana (spółce z grupy LPP), także posiadacze akcji LPP musza przełknąć gorzką pigułkę w postaci bardzo słabych wyników za pierwsze trzy miesiące roku.

Okres ten dla spółki zakończył się co prawda wzrostem przychodów o 36 proc. do 463 mln zł (wynikającym także z włączenia do konsolidacji wspomnianego Artmana), ale już na poziomie operacyjnym LPP odnotowało stratę w wysokości 2,7 mln zł. Rok temu zysk sięgał 25,3 mln zł. Wynik netto również był ujemny i sięgnął 7,8 mln zł (wobec 18 mln zł zysku przed rokiem).

Pogorszenie widać także w rachunku przepływów pieniężnych, gdzie działalność operacyjna uszczupliła stan gotówki o 94 mln zł, głównie w wyniku wzrostu zapasów i spłaty zobowiązań handlowych.

W komentarzu do sprawozdania wskazano, że na pogorszenie efektywności funkcjonowania grupy największy wpływ miał wzrost ceny zakupionych towarów, spowodowanych znaczącą zwyżką kursu USD do złotego, wzrost kosztu czynszów najmowanych sklepóe (jako konsekwencja osłabienia złotego do euro) oraz konieczność zmniejszenia procentowej marży brutto na sprzedaży, wywołana zmniejszeniem popytu na rynku. W pierwszym kwartale tego roku rentowność brutto na sprzedaży spadła do 47 proc. z 55 proc. przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / LPP też miało stratę