LPR chce zakazu handlu w niedziele oraz wydłużenia urlopów macierzyńskich

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-12-2005, 21:41

LPR chce wprowadzenia zakazu handlu w niedziele i święta oraz wydłużenia urlopów macierzyńskich z 16 do 26 tygodni. Odpowiednie projekty przewidujące takie rozwiązania trafiły w piątek do marszałka Sejmu - poinformował PAP rzecznik klubu LPR Piotr Ślusarczyk.

LPR chce wprowadzenia zakazu handlu w niedziele i święta oraz wydłużenia urlopów macierzyńskich z 16 do 26 tygodni. Odpowiednie projekty przewidujące takie rozwiązania trafiły w piątek do marszałka Sejmu - poinformował PAP rzecznik klubu LPR Piotr Ślusarczyk.

    Liga przygotowała też inne projekty wspierające politykę prorodzinną - poinformował na konferencji prasowej w piątek poseł Andrzej Mańka (LPR).

    Mańka zaznaczył, że propozycja 1000 zł tzw. becikowego dla wszystkich kobiet, które urodzą dziecko, złożona przez Ligę przed kilkoma tygodniami w Sejmie, to był początek działań LPR na rzecz polityki prorodzinnej.

    LPR chce, by dwie z przygotowanych przez nią ustaw (wydłużenie urlopów macierzyńskich i zakaz handlu) były wprowadzone jak najszybciej. Pozostałe dwie, przewidujące zmiany w systemie podatkowym oraz wprowadzające świadczenia wychowawcze, LPR chce gruntownie przedyskutować z rządem i PiS-em, ponieważ są "bardziej kosztowne budżetowo".

    Zmiany w kodeksie pracy dotyczące wydłużenia urlopu macierzyńskiego przewidują też ochronę matki po powrocie do pracy. "Zwolnienie z pracy kobiety, która wróci z macierzyńskiego, będzie praktycznie niemożliwe" - zaznaczył poseł LPR. Jak dodał, Liga chce też, by pracodawca umożliwił młodej matce pracę np. 3 dni w tygodniu. Taki przepis obowiązywałby - zgodnie z propozycją Ligi - do ukończenia przez dziecko 3. roku życia. Zdaniem posła, koszt tej nowelizacji to ok. 500 mln złotych rocznie.

    Druga propozycja zmian kodeksu pracy przewiduje ustawowy zakaz handlu w niedziele i święta, z wyjątkiem np. aptek, pracy policji czy pogotowia oraz placówek handlowych, zatrudniających nie więcej niż 5 pracowników. Mańka wyjaśnił, że chodzi głównie o firmy rodzinne. "Jeśli chcą pracować, niech pracują. Tu nie występuje element przymusu, jak np. w hipermarkecie" - dodał.

    To rozwiązanie - według posła Ligi - nie niesie ze sobą żadnych skutków budżetowych. LPR liczy na poparcie tej inicjatywy przez PiS. "W trakcie kampanii PiS pojawiał się postulat ograniczenia handlu. Poza tym PiS - podobnie jak my - odwołuje się do katolickiej nauki społecznej" - powiedział Mańka. 

    Po szerszych konsultacjach LPR chciałaby wprowadzenia zmian w ustawie o dochodach od osób fizycznych. Propozycja LPR umożliwiałaby rozliczanie się z podatku przy uwzględnieniu liczby dzieci w rodzinie. Koszt tej nowelizacji to - zdaniem Ligi - ok. 6 mld złotych. "Takie rozwiązanie zlikwiduje nierówność konstytucyjną, jaka występuje między rodzinami wielodzietnymi a bezdzietnymi" - uważa Mańka.

    Kolejny projekt ustawy LPR, to ustawa wprowadzająca świadczenie wychowawcze. Zgodnie z tą propozycją, niepracujące matki czworga lub więcej dzieci otrzymywałyby z budżetu państwa równowartość najniższego wynagrodzenia - pod warunkiem, że dzieci nie ukończyły 16. roku życia. Jeśli jednak dziecko takie nadal by się uczyło, świadczenie przysługiwałoby do 20. roku życia.

    Świadczenie niepełne przysługiwałoby matkom z trojgiem dzieci i obejmowałoby finansowanie np. opłat ZUS. Koszt wprowadzenia świadczeń wychowawczych to zdaniem LPR ok. 1 mld zł rocznie. 

    LPR proponuje również wprowadzenie ustawy o grupach przedsiębiorstw rodzinnych, która zakłada utworzenie klastrów rodzinnych. Według wnioskodawców, miałyby one sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości na wsi i ograniczaniu bezrobocia. Klaster może być organizacją, która powstała dla określonego przedsięwzięcia, grupa taka nie ma struktur zarządzających i nie musi posiadać kapitału.

    Posłowie pracowali nad propozycją LPR w poprzedniej kadencji. Połączone komisje rolnictwa i gospodarki negatywnie zaopiniowały ten projekt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / LPR chce zakazu handlu w niedziele oraz wydłużenia urlopów macierzyńskich